Силната буря във Варна преди седмица взе жертва, след като клони паднаха върху 43-годишна жена. Кметът на града Благомир Коцев вече обяви, че синът на загиналата ще получи обезщетение. Заради подобни инциденти няколко общини вече са осъждани, тъй като те са собственици на декоративната растителност и отговорност на общинските служители е да следят за болни и изсъхнали дървета, които могат да представляват опасност.

Едно от последните решения по такъв казус е на Софийски градски съд от края на миналата година. Самият инцидент е от есента на 2015 г., когато при разходка в Борисовата градина в столицата 41-годишният Цветан Цветанов е затиснат от дърво и умира на място. Досъдебното производство не открива виновник и е прекратено, а майката на загиналия мъж завежда иск срещу Столична община. Съдът приема експертиза, че загнилите корени и слабата коренова система са причина дървото да падне, което представлява непредвидимо събитие. В решението обаче се посочва, че при ясен риск за живота на хората инцидентът е бил предотвратим с премахването на такива дървета, което е задължение на Столична община. Майката на загиналия Цветан претендира за обезщетение от 100 000 лева, като искът е уважен от съда в пълния му размер.

Община Шумен бе осъдена да плати още по-голяма сума на семейството на дете, затиснато от бук. През пролетта на 2012 г. майката с 2-годишното си момченце и още двама души седят на пейка в парка Кьошковете, когато върху нея се стоварва 25-метрово дърво. Детето умира на място, а млад мъж е ранен тежко. Присъденото от съда обезщетение на родителите на момчето е в размер на 150 000 лева.

Община Бургас плаща най-голямото обезщетение на близките на пешеходец, загинал от паднало дърво. През есента на 2012 г. на общински паркинг 12-метров кестен се стоварва върху Пейо Янчев. 26-годишният мъж получава тежки травми и часове по-късно умира в болница. Според съдебната експертиза дървото се счупило заради изгнилата основа, като е имало достатъчно външни белези, че е болно. То е било обследвано от общински служители от отдел „Озеленяване”, които обаче не са дали предписание за премахването му, а са решили да го запазят с оформяне на короната. Съдът присъжда обезщетение от общо 100 000 лева на родителите на Пейо, съпругата му и малкия му син. След като и Върховният съд потвърждава вината на местната администрация, близките завеждат иск за пълен размер на обезщетението. Така се стига до подписване на спогодба с Община Бургас, която изплаща на четиримата наследници общо 600 000 лева с лихвите.  

Обезщетение от над 2 млн. лева поиска адвокат от Община Пловдив, след като съпругата му загина на метри от дома им от повалено от буря дърво. Инцидентът стана през 1998 г., а след дълга съдебна сага чак през 2011 г. Върховният съд постанови, че общината трябва да заплати на семейството на загиналата 266 хил. лева, като близо 2/3 от сумата са лихви.

Заради стърчащ от земята масивен корен на дърво пешеходка получи солидно обезщетени от Столична община, като съдебното решение бе постановено тази година. Пострадалата си счупила ръката, след като се спънала на тротоар с разбити и разместени плочки от корена. Заради травмата после претърпяла три операции.

През последните години Община Варна е била осъдена от десетки собственици или застрахователни компании за паднали клони и дървета върху автомобили. Присъдените суми са различни в зависимост от нанесените щети. Една от най-големите е в размер на 20 000 лева за собственика на „Хюндай”, след като колата му е изцяло потрошен от паднало дърво.  

Общо над 10 000 лева за имуществени и неимуществени вреди присъжда съдът на семейство с дете. Докато тримата пътуват по варненска улица, когато върху колата им внезапно пада голям клон, който нанася щети и причинява голяма уплаха на всички в автомобила.