Община Варна планира да внедри централизирана и интегрирана Геопространствена информационна система /ГИС/. За тази цел в общинския бюджет за 2022 г. са заложени близо 4,2 млн. лева. Сумата е индикативна и засяга 4-годишен период, стана ясно на днешното заседание на ПК „Архитектура и градоустройство“, на което беше одобрена Програмата за проектиране на обекти по бюджета за 2022– 2024 г.
Новата система ще обедини всички данни в единна база и ще подобри значително обслужването на гражданите и бизнеса. Освен че ще съдържа информационен портал за публичните регистри, чрез нея администрацията ще може да предоставя електронни административни услуги.
„В София системата работи успешно от много години и всички заинтересовани имат достъп както до услугите, така и до информацията, съхранявана в нея. Ние искаме да съберем всички данни, пръснати по райони, които същевременно и да цифровизираме. Задачите пред нас са две: внедряване на платформа, която да поддържа тази система, и дигитализация на наличните хартиени документи, които през годините са генерирани и които трябва да влязат в ГИС“, заяви пред съветниците зам.-кметът инж. Христо Иванов.
Програмата за проектиране на обекти по бюджета за 2022 – 2024 г. е на стойност близо 8 млн. лева. 600 хил. лева от тях са заделени за изготвяне на План за устойчива градска мобилност, който трябва да дефинира как Варна ще развива модерен, достъпен и атрактивен транспорт през следващите 10 години. С него градът ще може да може да кандидатства за финансиране по европейски програми.
Над 1,8 млн. лева от местната хазна ще бъдат инвестирани в изготвяне или актуализиране на ПУП-ПРЗ на имоти. От тях над 450 хил. лева са за ПУП-ПРЗ за 7-ми, 8-ми и 29-ти микрорайон. За ПУП-ПРЗ на местността Малка чайка и на Южна промишлена зона са планирани съответно 100 хил. и 90 хил. лева.
Друг акцент в програмата е изготвянето на зелен кадастър на дървесната растителност и зелените площи в централната част на Варна. За него в бюджета са планирани 180 хил. лева.