В продължение на втори месец община Пловдив не предоставя отговори на "Продължаваме промяната – Демократична България" относно емблематичния археологически комплекс Небет тепе, алармираха от групата общински съветници на обединението. Въпросите, свързани с проекта "По крепостните стени на Филипопол", включват разрешенията за поставяне на ограда около обекта, изграждането на други заграждения, режимът на достъп и обмисля ли се на по-късен етап въвеждане на такса вход.

"На последната сесия на Общинския съвет на 29 февруари публично зададохме тези въпроси и изразихме загрижеността си относно мълчанието на местната управа, което създава съмнения в целесъобразността на реконструкцията на обекта. Темата е обаче табу за местната управа. Отсъствието на ясни и конкретни отговори е твърде смущаващо, особено поради значението на Небет тепе като едно от най-популярните места за разходка и туризъм в Пловдив", коментират съветниците.

Реставрацията на Небет тепе породи недоволството на пловдивчани

От ПП-ДБ са входирали искане до Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН) да предостави цялата документация, свързана със съгласуването на проекта, както и да отговори на въпросите за необходимостта от ограда на Небет тепе. Питането на групата е насочено и до Областния управител на Пловдив инж. Илия Зюмбюлев, както и председателя на ОбС Атанас Узунов.

Вчера Окръжна прокуратура – Пловдив разпореди проверка на ремонтните дейности на Небет тепе. Тя е образувана по подаден сигнал за унищожаване и повреждане на културна ценност, дадени разрешения от длъжностни лица за извършване на строителни дейности, с които се поврежда архитектурен исторически паметник и са унищожени артефакти, съобщиха за Дарик от държавното обвинение.

Сигналът до прокуратурата е подаден от адвокат Атанас Костов. За поставената ограда на тепето той е сезирал и Европейската комисия и ЮНЕСКО.