Община Пазарджик заведе насрещен иск срещу оператора, рециклиращ боклука, с който през 2020 г. е сключен договор за сепариране, компостиране и рециклиране на отпадъците на цялата община. Управата претендира за общо 5 806 302 лева, които са за неизпълнение на договора по обществена поръчка и за неплатени с години сметки за вода и ток.

Куриозът е, че договорът забранява Общината да търси правата си пред българския съд на три съдебни инстанции, а я ограничава само до арбитраж, при това не пред Арбитражния съд на Българската търговско-промишлена палата, а пред такъв със съмнителна репутация. Това е Арбитражният съд при Съюза на арбитрите в България ​- институция, разглеждаща само граждански и търговски спорове на една-единствена инстанция, без възможност за обжалване. 

Двата иска - този на оператора на сепариращата инсталация и този на Общината, са огледални и респективно следва или и двата да бъдат отхвърлени, или и двата да бъдат уважени.

Първият иск на Общината е за заплащане на неустойка за просрочване на изпълнението на задължения по Договора за обществена поръчка в размер на 5 780 899,50 лева. Доколкото ​операторът на сепариращата инсталация е в просрочие по отношение на дължимите суми за разходвана вода и електроенергия, заплатени от Община Пазарджик, то същото е изпаднало в забава и дължи неустойка съгласно чл. 30 от договора в максимален размер, а именно 25% от стойността на целия договор. 

Искът за непогасени главници е в размер на 25 402,73 лева, представляващи вземания на Община Пазарджик за невъзстановени разходи за вода и електроенергия.

Делото ще се гледа на 11 септември от 10:00 на адрес София, ул. "6 септември" 33, ет. 1 - местоположението на Арбитражния съд при Съюза на арбитрите в България.