В къщата музей "Васил Демиревски – Жельо“ в Дупница е подредена обновена етнографска експозиция, посветена на традиционно облекло от Дупнишкия край от края на 19, началото на 20 век.

Представено е предимно женско облекло с неговите специфики и развитието му във времето. Експонатите са автентични образци и проследяват как се променя облеклото на жената в Дупнишкия край. Уредникът на къщата-музей Виктория Крумова каза, че най-старинния женски костюм е непознат за широката публика, а той е много специфичен и отличаващ нашия регион от общата традиция в страната. Не е показан обаче автентичният образец, тъй като единствената запазена носия се намира в Етнографския музей в София, в музея в Дупница е показан снимков материал.

За да възродят едно забравено познание – изработването на дупнишката шевица, през 2019 г. от Исторически музей Дупница издадоха албума „Дупнишка шевица – образци и схеми“ по проект „Да везем като баба! Възраждане на дупнишката шевица", финансиран от Национален фонд култура. Сега албума е преиздаден и само за няколко дни има голям интерес към него.

В отделен кът на 3 етаж е отделено място и на каракачаните в региона, като е показана мъжка и женскакаракачанската носия. Женското облекло се характеризира с това, че е многопластово, а платът е дебел, тежък и черен, за разлика от мъжкия, в който преобладава белия цвят. 

На 2 етаж е разположена експозиция, която представя селски и градски тип къщи. 

Къщата-музей работи от 10 часа до 14 часа, като с предварителна уговорка може да се организира посещение извън работното време.