Ежегодната тържествена церемония за удостояване с Наградите „Пловдив“  ще се проведе тази вечер от 19:00 ч. в Драматичния театър в града на тепетата. Всяка година в навечерието на 24 май - Денят на българската просвета и култура, кметът връчва престижното отличие на творци за ярки постижения в културния живот на града. 81 бяха номинациите за „Награда Пловдив“ в общо 12 категории. След заседание на специализираните комисии, кандидатурите бяха сведени до 3 във всеки раздел.

В областта на „Художествена литература и хуманитаристика“ номинирани са Димитър Гачев за „Създател на глобуси“, Крум Филипов – за „Писма до сина ми“, и Ина Иванова – за „Нещата, за които мълчим“.

В „Журналистика в сферата на културата“ номинациите са за Владислав Севов – за последователно популяризиране в национален ефир постиженията на културата и изкуствата, създавани в Пловдив и з авторството на документалните филми, посветени на 75 годишнината на ДКТ Пловдив ( „70+5 сезона“) и 70 годишнината на ПУ “Паисий Хилендарски“  („Смислоносци“). Втората номинация е за  Мария Луцова-Димитрова – за множество публикации, представящи многообразието на културния живот и богатия Културен календар на града, творческите и културни индустрии, културния туризъм и публикации, свързани с опазване културното наследство, а третата е на  Иван Коджабашев -  за Пловдивски фотоалманах  - „1000 уловени мига от живота в града под тепетата“.

В „Архитектура и естетизация на градската среда“ номинирани са АРКО СТУДИО – за реставрация и реновиране на Градска художествена галерия и Архитектурно-Дизайнерско Студио ЕООД – за експониране на археология, реставрация и реновиране на сграда на ул. „Отец Паисий“ №13.

В областта на музиката номининациите са за Яна Делирадева – за Концерт с музика на Габриел Форе „Реквием и песни“, Ивайло Михайлов и проф. д-р Людмил Петков – за благотворителния концерт „Всеки може да бъде щастлив“ - за щастлив и пълноценен живот на децата със синдром на Даун и Мирослава Кацарова – за Концерт на Йълдъз Ибрахимова в рамките на Plovdiv Jazz Fest 2022 г.

В „Танцово изкуство“ номинирани са  Фолклорен ансамбъл „Тракия“ - Концерт-спектакъл „Танците на българина“, Балетната трупа на Държавна опера – Пловдив – за премиерните спектакли "Ана Каренина" и "Жени в ре минор" и Николай Серафимов – за хореографията на танцово-театралния спектакъл " Дали е любов".

В категория „Театър“ номинирани са Ивомир Игнатов - Кени – учредител на Фондация „Ред Ноус“ и Театър „Хенд“ - за представлението „Една голяма, седем малки“ и  Драматичен театър - Пловдив  за  „Солунските съзаклятници“.

В „Аудио визуални изкуства и фотография“ номинирани са Елена Панайотова и Атанас Кънев - за фотоизложба „Далеч от Африка“.

В категорията „Произведение на изкуството, предназначено за деца“ номинирани са НУМТИ “Добрин Петков” – за големия детски концерт  „Небесни звуци за кавал и струнни” с участието на оркестъра на музикалното училище и солист - Теодосий Спасов, както и Държавен куклен театър – Пловдив -  за „Невидимият Тонино“.

В областта на „Съвременни мултижанрови изкуства” номинирани са Евелина Кьосовска – Костолова и Веселин Бойдев - художествени ръководители на творческа лаборатория „Съвременните технологии и кукления театър”,  Фондация „Про Либрис“ – за интерактивната изложба „Книгата – от камъка до пиксела“ и Фондация „Едно за култура и изкуства“ – за спектакъла "Дракони".

В раздел „Художествен превод“ са номинирани Здравка Петрова – за книгата  „Всички са свободни“ от Михаил Зигар, Васил Самоковлиев - за книгата „Vita Nuova“ и Стефан Русинов – за книгата „Безсмъртната смърт“.

В областта на „Изобразително изкуство“ са номинирани Георги Щърбев – ца Юбилейна живописна изложба "Недовършени сезони" и Борис Стоилов – ца Изложба илюстрации „Борис Стоилов на 60 години, 30 посветени на илюстрацията“.

В раздел „Опазване на културното наследство и съхраняване на паметта“ номинациите са за Красимир Линков – за извършване на цялостна реставрация на сградата на Постоянната експозиция на Градска художествена галерия на ул.“Съборна“№14А в Стария град, РНБ „Иван Вазов“ – за „Изкуство и обществено пространство: Проекти за монументално-декоративна живопис на пловдивски художници от колекциите на Пловдивската народна библиотека“ и „Комихрис“  - за реставрация и консервация на сградата на ул. „Отец Паисий“ №13.

СПЕЦИАЛНАТА НАГРАДА „ПЛОВДИВ“ за изключителни постижения и цялостен принос се определя от Кмета на Община Пловдив.

Победителите получават статуетка, диплом и парична премия. Неизменна остава статуетката, изобразяваща трон с размери 30 x 20 x 20 см, изработена от бронз, чийто автор е големият български скулптор и пловдивчанин Димчо Павлов (1944-1996).