Изминаха почти два месеца от старта на услугата за достъп на пациентите до електронното им досие, чрез мобилното приложение еЗдраве (тя заработи от 02 септември 2024 г.)

Мобилното приложение еЗдраве дава достъп на всички граждани до личното им пациентско досие с всички електронни здравни документи, вписани в Националната здравноинформационна система - прегледи, направления, рецепти, ваксини, резултати от лабораторни изследвания, личен здравен картон.

Сред ключовите му предимства са:

Бързо

Мобилното приложение пести време на пациентите и лекарите.

Сигурно

Активирането на мобилно устройство се удостоверява с електронен подпис. Потребителят може да включи допълнителна биометрична защита данните. Всеки достъп до електронното пациентско досие се записва. С деактивиране на приложението, от устройството се премахват всички лични и медицински данни на потребителя.

За лицата, които не разполагат с електронен подпис е подсигурена възможност да получат достъп до приложението с помоща на служителите на Райнонна здравна каса гр. Плевен. В рамките на работното време на институцията от 8,00 ч. до 16,30 ч., на адрес-ул. „Княз Александър Батенберг I“ №7, ет. 3, гише №2 всеки желаещ може да се възползва от посочената услуга.

Разбираемо

Информацията в приложението е представена на достъпен за пациента език.

Екологично

Намаляването на употребата на хартия помага за опазването на околната среда.

Всички потребители на приложението имат възможност да активират получаването на известия, като по този начин своевременно са информирани за нови записи в електронното им пациентско досие - издадена рецепта, направление, готов резултат от лабораторно изследване, прегледи и др. Това е ефективна форма на контрол на лечебните заведения и аптеките, договорни партньори на НЗОК, в процеса на здравното обслужване и неговото заплащане.

В тази връзка НЗОК насърчава всички здравноосигурени да продължават активно да проверяват информацията в пациентските си досиета, тъй като само чрез тяхното съдействие в тази посока институцията ще може да подобри контрола върху изразходването на обществения ресурс, да предпази здравната система от злоупотреби и източване на публични средства.