Тристранният съвет не постигна съгласие по проектобюджета за тази година, предложен от служебното правителство. Консенсус няма и за бюджетите на Държавното обществено осигуряване и Националната здравноосигурителна каса.

В предложението на служебния кабинет е заложен рекорден дефицит от 6,4% и нов дълг от над 13 милиарда лева. Предвижда се още минималният осигурителен доход от 1 юни да се увеличи на 780 лева и осъвременяване на пенсиите с 12% от 1 юли.

Донев: Критиката на политиците за бюджета е критика към собствените им законодателни решения

И работодателите, и синдикатите изразиха сериозни притеснения за дефицита от 6,4 %, както и от възможността за необходимост от допълнително дългово финансиране на държавата от над 13 милиарда лева.

Социалният министър Лазар Лазаров коментира, че и трите проектобюджета - на Държавното обществено осигуряване, на Националната здравноосигурителна и на държавния бюджет са изработени с един и същ подход – приходите и разходите са планирани на база действащото сега законодателство, без въвеждане на нови политики. 

ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ започват разговори по управленската програма

Лазаров уточни, че предложенията на социалните партньори са свързани с промяна на един или друг параметър и провеждане на една или друга политика.

Според Любослав Костов от КНСБ в бюджета има потенциал за едновременно увеличаване на доходите и намаляване на дефицита при добро бюджетно планиране и политическа воля. Той поясни, че са изработили подробно становище относно това къде има недофинансиране - за всеки един сектор и всяко министерство.

БСП няма да подкрепи проекта за бюджет на служебния кабинет

От КТ „Подкрепа” настояват за ръст на заплатите в публичния сектор не със заложените 10%, а с 15 до 30%. Синдикатът се обяви и за прогресивно подоходно облагане и необлагаем минимум върху минималната заплата. Според тях минималното възнаграждение веднага трябва да се вдигне на 850 лв. По думите му свръхпечалбите, които са били генерирани и с помощта на компенсациите от държавния бюджет, следва да бъдат обложени.

Работодателите не застанаха зад предложенията на служебния кабинет заради твърде високия дефицит. Цветан Симеонов от Българска търговска промишлена палата, коментира, че заложеният дефицит е повече, отколкото може да се допусне за една страна, която иска да е част от еврозоната. От бизнеса не подкрепиха и увеличението на заплатите в публичния сектор. 

М. Димитров: Този парламет трябва да приеме бюджет

Заместник-министърът на финансите Людмила Петкова коментира, че план-сметката е огледало на политиките и решенията, които са приети от предходните Народни събрания. Тя подчерта, че в изчисленията не са включени предложените от служебния кабинет приходни мерки, отнасящи се до промените в данъчните закони.

Предстои трите проекта - за държавния бюджет и за бюджетите на ДОО и НЗОК да бъдат внесени за разглеждане в Народното събрание.

Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни във Фейсбук, TikTok и Инстаграм