Народното събрание разглежда промените в Конституцията, предложени от ДПС, ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ. Законопроектът е внесен от името на 166 народни представители, а близо 50 организации и институции са изказали отрицателни становища по него. Основните промени се отнасят до функционирането на съдебната власт, предвиждат разделяне на ВСС и намаляване на правомощията на главния прокурор. С измененията се предлага промяна в провеждането на изборите за Народно събрание, така че да не се стига до разпускане на парламента, дори при предсрочни избори. Ограничават се и правомощията на президента по отношение на назначаването на служебен премиер и кабинет. Предвижда се държавният глава да може да избира служебен министър-председател само измежду председателя на Народното събрание, управителя на БНБ или председателя на Конституционния съд. Съставът на кабинета пък ще бъде отговорност на посочения за служебен премиер.

Депутатите обсъждат на първо четене проекта за промяна на Конституцията, предложен от три политически сили – ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС. Заложените изменения предвиждат реформа в съдебната система, касаеща Висшия съдебен съвет и прокуратурата. Ограничават се правомощията на главния прокурор и се увеличава тежестта на парламентарната квота в прокурорската колегия. Христо Иванов от ПП-ДБ коментира, че целта е да се гарантира справедлив съдебен процес за всички граждани и да се прекъсне политическата нестабилност

Промените в конституцията засягат още правомощията на президента. Предлага се да няма възможност да назначава еднолично служебни кабинети и да не издава укази за назначаването на главния прокурор и останалите двама големи в съдебната власт. Предвижда се и допускането на двойно гражданство за депутати и министри, което според Корнелия Нинова е национално предателство.

От Има такъв народ се обявиха против промените в Конституцията и заявиха, че повечето изменения трябва да бъдат гласувани от Велико народно събрание и ще бъдат отхвърлени от Конституционния съд. Според Гроздан Караджов проекта за промяна на Конституцията има множество недъзи и няма да реши нито един от основните проблеми в съдебната система.

От ДПС се съгласиха с част от критиките към проекта за промяна на Конституцията и заявиха, че ще се наложи промяна на някои от текстовете така че да не се налага да бъдат гледани от Велико народно събрание. 

Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни в LinkedInФейсбук, TikTok и Инстаграм