Шестимата депутати от “Възраждане” и ДПС на Доган запазват имунитетите си, снемането на които бе поискано от и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов. Временният ръководител на обвинението поиска депутатската защита на народните представители от партията на Костадин Костадинов заради ексцесиите по време на протеста срещу влизането в еврозоната, а на хората на Доган заради подкуп и измама. Парламентът трябваше да произнесе по темата, но по предложение на “Възраждане”, подкрепено от ГЕРБ, ДПС-ДПС и “Величие”, точките бяха извадени от дневния ред.

Развоят на събитията провокира конфликти сред опозицията - вътрешен спор в “Продължаваме промяната”, както и противопоставяне между МЕЧ и “Величие”.  От трибуната в пленарната зала Станислав Анастасов от ДПС-НН заяви:

“Гласуването за отпадането на гласуването на тези имунитети означава явна подкрепа за тази корупционно-профашистка коалиция, която видяхме днес в зала”

НС няма да разглежда свалянето на депутатски имунитетиСнимка: БТА

Преди точките да отпаднат от дневния ред, “Продължаваме промяната” предложи депутатите да създадат временна комисия, която да разгледа казусите с имунитетите преди парламентът да се произнесе по тях.

“Съответства на най-добрите европейски практики, когато е сезирана парламентарната институция с искане от главния прокурор за снемане на депутатски имунитет. Правим това искане за временна комисия не за да пазим някого”, посочи Лена Бориславова. 

Но инициативата на ПП бе посрещната остро от депутата от парламентарната им група Явор Божанков.

“Много бих искал да кажа каква беше позицията на ПП вчера, когато обсъждахме въпроса - няма да го направя, за да им запазя достойнството. В последния момент се внася една комисия, която е ясно, че няма какво друго да направи освен да спаси тези имунитети и да даде още време на "Възраждане". Не знам какви отношения има Кирил Петков с "Възраждане". Не зная какви отношения има ПП с "Възраждане”, каза Божанков. 

НС няма да разглежда свалянето на депутатски имунитетиСнимка: БТА

Кирил Петков пък отвърна: 

“В европейските практики се използват тези комисии, за да сме сигурни, че всички факти и обстоятелства са обсъдени и всички депутати взимат решението, запознати с това”, заяви съпредседателят на “Промяната”. 

Но това не бе единственият конфликт в опозицията, породен от отпадането на точките за имунитетите от дневния ред. МЕЧ и "Величие" също си размениха реплики. Причината - “Величи”е подкрепи отпадането на точките.

"Днес “Величие” всъщност доказа, че е прокет, който е зависим по някакъв начин от статуквото”, заяви Радостин Василев. 

НС няма да разглежда свалянето на депутатски имунитетиСнимка: БТА

Ивелин Михайлов отвърна, че МЕЧ имат право на свое мнение и отбеляза, че сме демократична държава. 

ОТ БСП смятат, че занапред трябва да се преразгледа въпросът дали депутатите изобщо трябва да имат имунитети.