Новото оръжие на “Ислямска държава“ за разпространението на речта на омразата и съдържанието на насилие онлайн са емотиконите.

В последните два месеца страници във Фейсбук на арабски, кюрдски и английски език използват цифрови икони с цел заобикаляне на правилата за съдържание, които има социалната мрежа. Емотиконите се използват вместо думи като „оръжие“, „експлозия“ и „ракета“, за да защитават терористичните атаки на ИДИЛ из Близкия изток и по-далеч
Според проучване, споделено от Politico тези страници, които се представят за масови медийни организации със светски имена като World News и Media Point, общо са събрали стотици хиляди харесвания, споделяния и коментари.
Голяма част от съдържанието на ИДИЛ, все още е онлайн, а не би трябвало да е налично в социалните медии според правилата им срещу терористичното съдържание.
Обвиненият за атаките в Париж през 2015 г. заяви, че не е убил никого

По думи на изпълнителния директор за Африка, Близкия изток и Азия в Institute for Strategic Dialogue - Мустафа Аяд, става на въпрос за използване на различни тактики в няколко платформи, които избягват правилата, така че въпреки сваляне на съдържанието процъфтяват и да продължават да го правят.

Според двама служители на националната сигурност и трима изследователи, във Фейсбук терористичният език се заменя с емотикони. В Tуитър тактиката включва смекчаване на съдържанието на английски език в сравнение с публикуването на арабски. В Телеграм се копира директно на официални материали на ИДИЛ. Това е постоянно развиваща се битка на котка и мишка с технологичните компании и агенциите за национална сигурност.

Терористични главатари в Сирия се укриват при протурската опозиция

От Фейсбук са отказали коментар по въпроса, но са заявили, че разследват профилите. Представители на Туитър и Телеграм не са отговорили на исканията за коментар.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня и на страницата ни във Фейсбук