Ново и модерно медицинско оборудване, привличане на лекари и медицински сестри, както и редица ремонти в основни отделения на болницата в град Кюстендил бяха само част от отчетените неща по време на брифинг, даден от директора на МБАЛ “Д-р Никола Василиев” Димитър Стоилов.
Новият управител на болничното заведение отчете свършеното от него и екипа му в рамките на 5-та месеца, откакто е начело на областната болница. Той съобщи и още една добра новина – преди месец е входирано искане до Министерство на здравеопазването за откриване на Инфекциозно отделение, което бе закрито през 2019 г.
Стоилов коментира, че за никого не са тайна трудностите в системата на здравеопазването и най-вече липсата на кадрови потенциал - медицински сестри и лекари, затова и отбеляза постигнатите там успехи през изминалите 5 месеца. “Имаме петима новопривлечени лекари - в “Спешно отделение”, в “Хирургия”, специализант “Уши, нос, гърло”, който има 10-годишен опит в Австрия и Германия, специализант в “Кардиология” и инфекционист. За никого не е тайна, че от 2019 г. насам болницата не разполага с Инфекциозно отделение - да се открие такова е доста трудна задача, тъй като не са много докторите с такава специалност. За мое щастие, успях да намеря и да постигна договорка с лекар, който да дойде и да открием отново Инфекциозно отделение в нашата болница”, съобщи добрата новина Стоилов.
Той обясни, че това е бил един от приоритетите му при встъпването в длъжност и показа писмо - с входящ номер от 24.10.2024 г, изпратено до Министерство на здравеопазването за откриване на Инфекциозно отделение. Искането към Здравното министерство е изпратено много по-рано от случая с детето, насочено за лечение към друга болница, в която има инфекциозно отделение. Той не скри, че другият всеобщ проблем е липсата на медицински сестри. В лечебното заведение има една новоназначена медицинска сестра в „Психиатрично отделение“. Има 10 медицински сестри, завършили семестриално и покриващи държавен стаж в болницата, като Стоилов изрази надежда, че по-голяма част от тях ще останат на работа и след стажа. „Има още трима студенти по медицина. С тях са подписани 5-годишни договори, за да останат след завършването си на работа в нашата болница. Осигурени са стипендии, Община Кюстендил също е подала ръка и осигурява финансово подпомагане за тях“, каза още Стоилов.
По време на пресконференцията новият директор на кюстендилската болница отчете и обновяването на материално-техническата база на лечебното заведение.
„Направени са належащи ремонти на част от болничните стаи и санитарните възли на отделенията по „Ортопедия“, „Хирургия“ и „Акушерство и гинекология“. Направен е ремонт на ендоскопския кабинет, където има и нов апарат за по-добра диагностика на пациентите. Осигурена е нова апаратура за извършването на безкръвни операции за две от отделенията - „Хирургия“ и „Акушерство и гинекология“. Вече имаме и нова операционна маса за травматологията, защото старата беше счупена. Има нова лампа за операционната на отделението по АГ. Закупен е нов апарат лигашур – също за нуждите на хирургията и АГ. Осигурени са нови перфузори за няколко отделения, защото старите не работеха“, отчете Стоилов.
За нуждите на болничното заведение и за по-добрата диагностика на пациентите е осигурена също нова дигитална касета. Тя е преносима, за секунди става изследването и може да се използва при диагностика на тежко болни и неподвижни пациенти.
В болницата са закупени и нови носилки. Вече е преминала процедурата за закупуване на нова линейка. „Подписахме договор. В рамките на няколко месеца лечебното заведение ще разполага с чисто нова линейка от най-висок клас на оборудване“, съобщи още новият управител.
Той уточни, че изтичат обявените поръчки за монтиране на фотоволтаична система върху покрива на болницата. Тя ще бъде изцяло за нуждите на лечебното заведение и с цел намаляване на разходите за електроенергия. Изтича и процедурата за ядрено-магнитен резонанс и скенер. „Надявам се всичко да бъде нормално и възможно най-скоро и Кюстендил да има от най-висок клас ядрено-магнитен резонанс, с който да правим по-добро диагностициране на нашите съграждани“, заяви управителят на кюстендилската болница. Другата добра новина е, че е осигурено финансиране за ремонт на бившата сграда ПФУ, намираща се до основния корпус на болницата. Тя ще бъде изцяло ремонтирана, ще се изгради и асансьор, като ще бъде предназначена за след болничното лечение на пациенти. “Ще започнем поетапно ремонт на отделенията в болницата – първи ще бъдат Кардиологично и Вътрешно отделение, за които е осигурено финансиране
. Има средства за ремонт на новото Инфекциозно отделение, което ще бъде на мястото на ЦСМП. Отделението ще разполага с 15 легла, като ще бъдат спазени всички изисквания, за да няма смесва на потока от пациенти“, внесе яснота Стоилов.
Той обясни също, че е почистен основно терен от 11 декара, намиращ се зад болницата, който е бил оставен дълги години да пустее. Предстои да се обсъждат и търсят варианти за неговото целесъобразно използване. Директорът на болницата изказа благодарности към Министерство на здравеопазването, което е предоставило 10 нови легла за детското отделение, за да се осигури по-голям комфорт на малките пациенти. Лечебното заведение вече разполага и със собствена пералня, отчете Стоилов, което спестява разходи на кюстендилската болница и улеснява дейностите й. За всички отделения е закупено ново спалното бельо, възглавници и олекотени завивки. В момента МБАЛ „Д-р Никола Василиев“ е оборудвана с камери за видеонаблюдение, с цел предотвратяване на инциденти и за по-голяма безопасност.
Скоро всички пациенти ще разполагат с интернет и кабелна телевизия по стаите. Пред медиите директорът на болницата обясни, че повечето извършени ремонти и осигурената нова техника са чрез външно финансиране - с подкрепата на Министерство на здравеопазването. Финансовото състояние на болницата е стабилно и всеки месец е на печалба. От тази печалба се закупува една част от апаратурата, която не е скъпоструваща и е по възможностите на болницата. Димитър Стоилов внесе яснота и по случая с 6-годишното дете, което бе пренасочено за лечение към Общинската болница в Дупница. Стоилов се е срещнал с бащата още миналия понеделник и е назначил вътрешна проверка. По случая текат и две външни проверки. Стоилов увери, че в момента, в който има резултати от проверките, медиите и обществеността ще бъдат уведомени. Според твърденията на бащата, детето не е прегледано в здравното заведение и семейството не е получило съдействие от лекарите. Директорът на болницата заяви, че детето е прегледано на 14 срещу 15 ноември. Посетило е детско отделение, дежурната лекарка го е прегледала и е предписала терапия. Казала е, че ако детето не се подобри, трябва да се потърси инфекциозно отделение, като е уточнено, че най-близкото такова е в Дупница. На следващия ден родителите са ходили при личния лекар - терапията е потвърдена и е казано да продължават с нея, но в събота вече детето се е влошило. Тогава семейството е потърсило отново лекарска помощ. „Аз прегледах камерите и на тях се вижда, че бащата влиза с детето, излиза, идва майката, а след което се връща. През това време докторката и медицинската сестра извършват преглед, обаждат се в болницата в Дупница и е било уговорено детето да бъде прието в Общинската болница, но семейството не е отишло. Ето затова държа да имаме Инфекциозно отделение, за да не пращаме хората на друго място“, коментира казуса Димитър Стоилов. Относно поставената бариера на входа на болницата директорът бе категоричен, че тя не е поставена с цел печалба, а за да бъде ограничен пропусквателният режим. Постъпили са множество сигнали и оплаквания, че външни хора оставят колите си на паркинга на болницата и така не е имало свободни места за хората, които идват на посещение на свои близки - пациенти в лечебното заведение. Таксата за бариерата е съвсем символична – 2 лв. за 12 часа, което се явява цял ден, а не за час престой.