ОИЦ-Враца взе участие в информационния ден в София по „Поканата за услуги от общ интерес – с ангажирани участници“, добри въпроси и идеи, които дават надежда за реална промяна в трансграничния регион.

„Да си партнираме за по-добри услуги там, където хората ги ползват всеки ден – това беше водещото послание и в дискусиите“ на срещата организирана от Interreg VI-A IPA България-Сърбия, където беше представена новата покана за проекти подкрепящи съвместни услуги в трансграничния регион между България и Сърбия, 4,6 млн. евро ще бъдат насочени към разработване на нови или надграждане на съществуващи обществени услуги в полза на хората и бизнеса в трансграничния регион, осигурени от програма Interreg VI-A България – Сърбия 2021–2027.

Услугите от общ интерес могат да бъдат както дигитални и социални услуги, така и инфраструктурни решения, които да подобряват достъпа, качеството и устойчивостта на публичните системи. Безвъзмездната помощ може да достигне до 1 млн. евро на проект, като финансирането е 100%, включително 85% от Европейския съюз и 15% Национално Съфинансиране за българските партньори или собствено съфинансиране за сръбските партньори. По поканата могат да кандидатстват общини, публични органи, предприятия с минимум 51% публично участие и неправителствени организации от програмния регион:

- областите Видин, Монтана, Враца, Софийска област, Перник и Кюстендил от българска страна, както и Бор, Зайчар, Топлица, Нишава, Пирот, Ябланица и Пчиня в Сърбия.

Всеки проект трябва да включва поне по един партньор от всяка страна, като се допуска партньорство до четирима участници. Максималната продължителност на изпълнение е 24 месеца. Проектите трябва задължително да включват т.нар. „меки дейности“, като дигитални решения, обучения или създаване на нови административни практики. Допустими са и инвестиции в инфраструктура и оборудване, ако са налични съответните разрешителни. Допълнително условие е дейностите да не попадат в сферата на туризма или превенцията на горски пожари, които вече получиха финансиране по другите два приоритета на програмата. Сред примерите за допустими услуги са мобилни социални грижи за възрастни хора, трансгранични транспортни линии с обща билетна система, системи за управление на отпадъци, въздушно и трафик наблюдение в реално време, както и създаване на енергийни общности.

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 26 септември 2025 г., като кандидатстването се извършва онлайн чрез платформата JEMS https://jems-bgrs.mrrb.bg/ .

П р и м ер и з а п р о е к ти з а УО И о т д ру г и И н т е р р е г п р о г р а м и

 LIFE DIADEME - https://cinea.ec.europa.eu/featured-projects/life-diademe-green-light_en - Адаптивна система за

осветление, която се настройва в реално време спрямо трафика, яркостта и времето – постигайки средна икономия

на енергия от 57%.

 SI4CARE – Телемедицина при изолирани селища https://socialinterreg.eu/projects/si4care/ - SI4CARE популяризира

телемедицината чрез мобилни сензори, позволяващи на лекарите да наблюдават пациентите дистанционно

 PROCAREFUL – ИИ-задвижвана домашна грижа https://www.interreg-central.eu/projects/procareful/ - PROCAREFUL

въвежда хибриден модел за домашни грижи, използващ ИИ за откриване на ранни признаци на когнитивен спад

 MyTree Alert Service https://estlat.eu/en/mytree-alert-service-https://www.forestman.euе горско приложение, извършващо

интегриран сателитен мониторинг, който позволява автоматизиран анализ на промените в земеползването за

отделни собственици на гори и горски компании.

 Ticketer https://estlat.eu/en/ticketer - Разработване и предлагане на съвместно решение за управление на билети за

оператори на обществен пътнически транспорт.

 Harmonization of Estonian and Latvian geodetic systems in border areas https://estlat.eu/en/georefact - хармонизиране

на геодезическите референтни системи и трансформационните модели между Естония и Латвия - получаване на

точни, споделени данни за местоположението за обществени услуги и развитие на инфраструктурата.

 ALPBIONET2030 https://www.alpine-space.eu/project/alpbionet2030/ - унифицирани инструменти и стратегии за

опазване на екологичната свързаност в Алпите – осигуряване на свободното движение на дивата природа,

картографиране на ключови зони, управление на конфликти и подкрепа за биоразнообразието в региона.