Американски лекари са създали лекарство с набор от пет сигнални молекули и специализирана система за инжектиране, което доказано е довело до това тялото на жаба с откъснат крак да създаде нов крайник. Това съобщи пресслужбата на университета Tufts. Откритието е публикувано в сп. Science Advances.
"Бяхме изключително доволни, че този набор от молекули накара жабата да създаде нов почти пълноценен крайник. Важното е, че това се случи много бързо след инжектиране на препарата. Това предполага, че жабите и другите гръбначни същества имат скрити регенеративни способности, които могат да бъдат събудени по определен начин", разказва изследователят от университета Нироша Муруган.
Нов вид дъждовна жаба кръстиха на Грета Тунберг
Биолозите наблюдават регенерацията на органи и крайници при саламандри, червеи и няколко други животни от десетилетия насам, надявайки се да разберат как подобен процес може да се задейства и в човешкото тяло. Това би направило възможно възстановяването на загубени крайници, очи и други органи, чиято трансплантация е невъзможна или изключително трудна на практика.
Експериментът е извършен върху жаби от вида Xenopus laevis, живеещи във водите на Южна Африка. За разлика от саламандри и някои други земноводни, тези жаби нямат способността да регенерират изгубените си крайници, което ги прави подобни на хората.
Поповите лъжички Xenopus laevis, например, са в състояние да регенерират отново не само опашката си, но и почти всички телесни тъкани, преди да станат възрастни. Биолозите са изследвали как стволовите клетки на поповите лъжички и възрастните жаби работят по различен начин, с надеждата да открият гените, протеините и сигналните молекули, които са отговорни за регенерацията на изгубените крайници.
Така учените са изолирали пет ключови вещества, чиято концентрация се увеличава в увредените тъкани на тялото на поповите лъжички, но не се променя в тялото на възрастните жаби. Последващите наблюдения показват, че комбинацията от тези пет молекули кара тялото на възрастните жаби да регенерира напълно изгубените им задни крака. Този процес протича с изключително бавна скорост – за над 18 месеца, но води до появата на пълноценни крайници, с които жабите могат да плуват и да се движат по сушата.
В близко бъдеще учените планират да повторят този експеримент в експерименти с мишки и други бозайници. Изследователите се надяват, че терапията, която са разработили, ще стартира програма за "спяща" регенерация и ще позволи на животните да се върнат към нормалния живот, проправяйки пътя за по-нататъшно тестване на тази техника при примати и доброволци.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук