
Десетдневна почивка на Черно море за 15 лева, с включени нощувки и паркинг. Такава оферта се предлага в бунгалата на почивна станция "Лазур" в курорта Китен. Станцията се стопанисва от регионалните дирекции по горите във Велико Търново и Стара Загора, а предложението е валидно за служители на тези ведомства, показва справка, подготвена за Дарик радио по Закона за достъп до обществена информация.
Според събраните от медията данни за 21 държавни институции, те управляват 83 почивни бази с 5625 легла за отдих през лятото. Близо една трета от леглата са разположени в базите на Министерството на отбраната, в морски и планински курорти.
Шест бунгала с 24 легла в курорта Китен отварят врати от 1 юли и могат да се използват както от служители на регионалните дирекции по горите във Велико Търново и Стара Загора, така и от външни хора. Смените са 10-дневни, а цената на нощувката варира от 1,50 до 3,25 за служители, и от 3,40 до малко над 7 лева за останалите почиващи. Вече има резервации за юли и август и няма отказали се, показва справката, направена за Дарик радио.
В края на този месец започват почивките на друга база в същия курорт, която се стопанисва от регионалната дирекция по горите в Пазарджик. Там се плаща за седемдневен престой, като картата за бунгало с 3 легла и самостоятелен санитарен възел струва 147 лева. Отново оферта за бунгало, без баня и тоалетна, но с включена храна за целия ден предлага базата на АПИ в Несебър. Такава нощувка струва 16 лева и 50 стотинки, а станцията ще започне работа на 1 юли.
Най-големият собственик на почивни бази от всички ведомства, за които Дарик събра информация, е Министерство на отбраната. То управлява чрез изпълнителна агенция 14 военно-почивни домове и хотели. Базите са разположени в курортите "Константин и Елена", Созопол, Несебър, Бургас, Обзор, Пампорово, Батак, Боровец и село Рибарица. Леглата, които могат да се използват през лятото, са около 2100. Най-евтината нощувка струва 9 лева, но само за служители на министерството. Цената се предлага в къмпинг "Чайка" в Обзор, който разполага с бунгала и 84 легла.
За почиващи, които не са от системата, цената за цяло бунгало е 54 лева. И в двата случая са включени нощувка, застраховка и паркинг, без храна. Най-високата стойност на нощувка за служители на министерството - 34 лева, се предлага в един от хотелите в курортния комплекс "Св.Св. Константин и Елена". Офертата включва пълен пансион, застраховка, ползване на басейн и паркинг. За хора извън системата цената скача до 130 лева за двойна стая, като в нея влиза само закуска.
Въпреки ситауцията с пандемията от коронавирус, резервациите в почивните бази на военното министерство са почти без отказ. За започналия вече юни има над 500 резервации, за юли те достигат 1400, а малко повече са за август. През септември се наблюдава спад до 77 броя резервации.
Другото министерство с голям капацитет от легла - над 1500 - е МВР. То разполага с 6 работещи почивни бази в Созопол, Несебър, Китен, Варна, Свети Спас и Велинград. Цената на нощувката варира от 10 до 60 лева за стая или апартамент, като стойността не включва закуска. Особеност на тези станции е, че се използват само от служители, предварителни резервации не се правят, а почивките са организирани чрез карти за седем дни в активния сезон през юни, юли и август, и за 10 дни в неактивния сезон през септември. Картите са разпределени и предоставени на служителите на МВР, а ако някой се откаже от картата си, тя се предоставя на друг служител от съответната структура. Тази година сезонът започва на 18 юни.