
В самото сърце на Стара планина, под откритото небе на Етнографски музей на открито „Етър“, снощи тържествено беше открито едно ново, но силно емоционално събитие – „Нощ в миналото“. Град Габрово отново доказа, че когато традицията срещне вдъхновението, се ражда нещо, което надскача границите на обикновеното културно събитие.
Кметът на Габрово Таня Христова, приветствайки гостите, подчерта: „Добре дошли в Габрово – град, в който миналото оживява, настоящето твори, а бъдещето се гради с вдъхновение... Неслучайно нашият град е част от глобалната мрежа на Творческите градове на ЮНЕСКО... Именно с тази увереност Габрово върви напред – като кандидат за Европейска столица на културата през 2032 година.“
Събитието събра на едно място фолклор, занаяти, музика и автентични сцени от българското Възраждане. Посетителите се потопиха в калдъръмени улици, гласове на гайди и народни песни, и вдъхновяващи танци, които разказаха историята ни – на живо, под звездите.
Във втория ден на събитието, на 5 юли, магията продължи. Публиката отново имаше възможността да изживее шестчасово пътешествие в миналото. В рамките на 20 декара музеят бе най-голямата сцена в страната, на която се изявиха:
• Двадесет различни артистични формации
• Танцьори, певци и разказвачи от цяла България
• Атрактивни пресъздавания на занаятчийски обичаи и фолклорен живот
• Емоционален финал под открито небе
Сценарист и режисьор на цялото събитие е Христо Димитров, създател на легендарния Фестивал на фолклорната носия в Жеравна. „Нощ в миналото“ черпи вдъхновение от традицията, но предлага напълно ново, интерактивно преживяване, което има потенциал да се утвърди като емблема на културния календар у нас.