Нобеловите награди ще продължат да се връчват за значим принос, без полови или етнически квоти, съобщи АФП, като цитира изказване на генералния секретар на Кралската шведска академия на науките Йоран Хансон.

Лауреатите на отличията трябва да ги получават не заради пол или етнос, а защото са направили важно откритие в своята област, и това съвпада с духа на завета на Алфред Нобел, заяви той и подчерта, че академията ще осигури възможност всички жени, които заслужават, да получат равен шанс да спечелят Нобелова награда. 

Любопитни факти за Нобеловата награда за химия

Шведските учени от академията, която връчва Нобеловите награди, изключва възможността да бъдат въведени квоти при присъждането на отличията.

Лауреатите трябва да ги получават не заради пол или етнос, а защото са направили важно откритие в своята област, и това съвпада с духа на завета на Алфред Нобел, заяви в интервю за АФП   Йоран Хансон, генерален секретар на Кралската шведска академия на науките.

Нобеловата награда за мир за 2021 г. бе присъдена на двама журналисти

Зв – Тъжно е, че има толкова малко жени нобелови лауреати, но това е вследствие на несправедливите условия в обществата, особено в миналото, но също и днес. Има още много какво да се направи и всичко това ни тревожи....

Веднъж ни предложиха да връчим награди отделно на жени. Би било смущаващо обаче, ако отличията получат едни хора, защото са жени, а не заради това, че са най-добрите. Докато сега няма съмнение, че учени като Еманюел Шарпентие или Естер Дюфло са спечелили приза, защото имат изключително важен принос, който сме отличили.

Връчиха Нобеловата награда за литература на танзанийски писател

В своята 120-годишна история едва 59 Нобелови награди са били връчени на жени, или - или 6,2% от общия им брой. Тази година единствената жена, е Мария Реса. Тя е журналистка от Филипините и заедно с руския си колега Дмитрий Муратов си поделиха Нобеловата награда за мир.

Първата жена, удостоена с Нобелова награда (и единствената, която я получава два пъти е Мария Кюри - за физика през 1903 г. за изследванията й, свързани с радиацията и за химия през 1911 г. за откриването на елементите радий е полоний.

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук