След преговори на страните от Европейския съюз, продължили до ранните часове на днешния ден, Унгария все пак наложи вето на одобрението за отпускане на 50 млрд. евро помощи за Украйна в следващите четири години. След като Конгресът в САЩ не успява да постигне споразумение по пакета за 60 млрд. долара финансова подкрепа за Киев, това е поредният повод да растат опасенията, че ѝЗападът изоставя украинците, докато те продължават да се сражават срещу руската агресия, коментира "Файненшъл таймс".
"Обобщение от нощната смяна: вето върху допълнителните пари за Унгария", написа премиерът Виктор Орбан в социалните мрежи след преговорите. Лидерите на ЕС заявиха, че преговорите по въпроса ще продължат в началото на 2024 г.
Блокирането н адопълнителната помощ, поискана от Европейската комисия, стана часове, след като с гласовете на 26 държави, включително България, бе решено да започнат преговори с Украйна за членство в съюза. Орбан и делегацията му напуснаха залата преди този вот и така решението мина с гласовете на присъстващите. Но дори унгарски дипломати се оказаха изненадани от този необичаен ход и първата им реакция беше, че не разбират какво точно се случва.
Въпреки унгарската съпротива Украйна няма да остане без тези пари, защото в крайна сметка те могат да стигнат до Киев по двустранни канали, но без участието на Будапеща. По повод ветото на Орбан нидерландският премиер Марк Рюте зааяви: "Имаме все още известно време, Украйна няма да останебез пари в следващите седмици. Споразумяхме се с 26 страни. Унгария не успя. Доста съм убеден, че можем да постигнем сделка в началото на следващата година. Мислим си за края на януари".
Виктор Орбан се самоизолира, след като в опит да го убеди да промени мнението си в Будапеща го посети Шарл Мишел, председател на Европейския съвет, после го прие в Париж френският президент Еманюел Макрон, с него разговаря и германският канцлер Олаф Шолц. Ден преди да се съберат за Съвета, продължаващ и днес в Брюксел, Европейската комисия размрази около 10 млрд. евро евросредства за Унгария с обяснение, че тя е извършила нужните за това правосъдни реформи. Според критиците на решението това е било опит "да бъде подкупен" Орбан.
Унгарският премиер е заявявал не само, че еврочленството на Украйна не отговаря на интересите на страната му, но и че фактически не съществува такава държава, защото била изцяло зависима от помощта и въоръжението, идващи от Запада. Това е повторение едно към едно на тезите на Владимир Путин, който във вчерашните над 4 часа отговори на въпроси от руснаци каза по този повод, че "всичко им се дава безплатно, но безплатните неща могат да свършат в един момент".
Европейски дипломати обясняват упоритостта на Будапеща с това, че Орбан иска да получи достъп не само до една трета, а до всичките милиарди евросредства, предвидени за страната му и по Плана за възстановяване.
Той твърди, че решението за начало на преговори с Украйна е "ирационално", но този процес в действителност ще отнеме години, може би и поне десетилетие. След одобрението от 14 декември ЕС тепърва ще трябва да се споразумеят единодушно по рамката за преговори с Киев, където тепърва има да покриват изисквания по върховенство на правото и демократичните стандарти.
Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts