Няма единствено подписан документ само с Gemcorp, има и друга компания IP 3, много неща се пропускат, за да се достигне до скандал. Поздравявам журналистическата гилдия, че прави подобни проверки, радвам се, че премиерът назначи проверка. Ако има каквито и да е проблеми, едва ли изпълнителни директори на две компании ще дойдат с лицата си тук и ще подложат подписи. Това заяви пред БНТ министърът на енергетиката Александър Николов.

Нека всички да изкарат цялата информация наяве, добави той. Попитан дали там присъстват руски олигарси, Николов отговори с категорично „Не“.

Петков: Няма нищо конкретно като реален договор с Gemcorp, ДАНС прави проверка

"С Gemcorp няма сделка, има само намерения. Не предполага участие в завод за батерии. Нито се искат средства от ЕС, нито държавни активи. Нито някой е искал батерии, нито достъп до продажби, до средства, това са пълни глупости", каза Николов.

"Това, че е създаден конфликт от данни, които са погрешно интерпретирани с цел да се създаде конфликт, е друго нещо", добави още Николов.

"Ако вие сте инвеститор, дойдете с намерение да вложите определена сума в държава и два часа по-късно прочетете тази интерпретация, ще останете ли тук или не? Отговорът е ясен. Ако няма инвестиция, статуквото се запазва, добави Николов. Кой има полза от това да няма инвестиции в България", попита реторично той.

Петков: Разпоредил съм на ДАНС да ми дадат пълен доклад за Gemcorp

За цената на газа Николов бе категоричен, че КЕВР не саботира. Предложението за цената идва от Булгаргаз, разглежда се от КЕВР и се предприема промяна ако има нужда от такава. "Булгаргаз и КЕВР правят всичко възможно на фона на война да се спазва нормален механизъм, който да държи нещата. За съжаление цената я плащаме всички за това, което случва в Украйна", подчерта Николов.

"Няма как при положение, че се ползват всички средства по време на тази война, това да не включва и икономически ефект. Това, което направиха КЕВР и Булгаргаз в по-тежкия месец е, че успяха да задържат цената по-ниска", заяви още Николов.

Цената на газа скача с над 25%

"Трябва да се наблюдава динамиката на цените. Имахме възможност за много по-високи количества азерски газ, от които доброволно се отказахме. Цената щеше да е друга, ако не се бяхме отказали", добави Николов.

"Има вече официално заявено искане за заплащане на газа в рубли. Няма как ЕС да се поддава на изнудване. В договорите ясно е написано начин на плащане, това не включва рубли", каза Николов. 

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

Следвайте ни и в Инстаграм