Най-големите проблеми в Кюстендилско си остават водоснабдяването и липсата на депо за отпадъци, категоричен е депутатът от Дупница Николай Златарски.

Той е настоял да започне да се работи по създаването на план за решаването им по време на срещата с другите народни представители от областта и управителят инж. Александър Пандурски. На нея присъстваха и останалите трима депутати от Кюстендилско - Христо Терзийски от ГЕРБ, Димчо Димчев от „Възраждане“ и Росица Калинова от вече разпадналата се група на „Величие“, както и зам. областният управител Георги Джоглев. Инж. Александър Пандурски благодари на депутатите за ангажираността и настоя за обединяване на усилията между институциите, за да могат да се реализират полезни проекти и да се решат поне част от проблемите, стоящи на дневен ред пред населените места от областта.

„Надявам се, споделяте моето убеждение, че само с добър диалог и обединени усилия на всички институции, могат да се постигнат оптимални резултати за развитието на Кюстендилска област и за повишаване благосъстоянието на нейните жители. Вие сте избрани от хората да защитавате местните интереси, затова ще разчитаме много на вашето съдействие в парламента“, заяви областният управител.

Народният представител от Движението за права и свободи обаче е бил категоричен, че не трябва проблемите само да бъдат назовавани, а да спешно да се прибегне до конкретни действия. Николай Златарски е подчертал, че на следващата подобна среща е задължително и присъствието на управителя на „Кюстендилска вода“ Марио Нешев, който да запознае депутатите с намеренията и плановете на консолидирания воден оператор.

„Държах срещата да бъде проведена именно в този пълен формат и всички да присъстваме на нея. Виждате, че каквото и да говорим пред хората, когато отидем в парламента – нещата се променят. Не мога да си обясня на какво точно се дължи, дали е геополитика, или пък нещо друго… Но тук, на място, ние винаги намираме неща, които да ни обединят. За мен беше много важно да седнем и да очертаем проблемите на област Кюстендил и заедно да търсим решения. Липсата на чиста питейна вода, както и липсата на депо, са най-големите ни грижи. Ние оставаме единствената област, в която все още няма къде да се депонират отпадъците. Колкото до ВиК сектора, държа на следващата ни среща да присъства и директора на „Кюстендилска вода“ Марио Нешев, защото това ще се задълбочава. Тази система по никакъв начин не е била ремонтирана в продължение на 50 години и един по един ще започнат да излизат още проблеми в тази насока. Друг проблем, който аз лично настоях да бъде включен, е демографският. Хората бягат от областта и отиват да работят в по-големите градове, най-вече в близката София, а и в чужбина. Така губим младите хора и енергията им. Това се отразява и на земеделието. Тук е овощната градина на България, обаче хората от бранша нямат закрила. Продукцията им остава несъбрана. Имат и още куп проблеми, като липсата финансиране и субсидии в определения момент, когато имат най-голяма нужда от това. Засипан съм с и-мейли от тях, питат ме кога ще си получат субсидиите. Опитал съм се да съдействам на всеки поединично, защото това е много важно, трудът на хората трябва да бъде оценен“, каза пред репортер на „Струма“ дупнишкият депутат Николай Златарски.

Помолен да коментира случващото се в ДПС, народният представител каза:

„Това, което беше досега, трябва да се запази. Почетният председател и идеолог на партията е Ахмед Доган, но съчетано с прагматизма на г-н Делян Пеевски, това донесе най-добрият резултат в историята на ДПС. Това е един исторически успех. Ето, например в област Кюстендил, никога досега някой не си е и помислял, че можем да стигнем до такива нива. Не трябва да има разединение и разцепление в Движението за права и свободи. Силата ни е, когато сме заедно. Разделим ли се, нещата няма да бъдат добри нито за едните, нито за другите. Заради това апелирам да се съберем, както винаги сме го правили. Да видим кои са допирните точки и да намерим един разумен диалог, с който да продължим напред“.