Бившият вицепремиер и бивш министър на икономиката Николай Василев бе специален гост в „Денят на Дарик“, за да коментира обявения от финансовия министър Гълъб Донев Бюджет за 2026 година.
„Винаги в историята е можело да има бюджет без дефицит. Това е като въпроса дали България може да победи Италия на волейбол – да, можем, спечелихме сребърен медал на Световното първенство. България победи Германия на футбол, но в отбора бяха Стоичков, Балъков и други. Бих се радвал милиони хора да го чуят и повтарят, че това е геометрично „Прогресивна България“. Набутват ни в по-дълбоко блато. Бил съм напълно последователен в своите политически позиции, особено по бюджетните въпроси. През 2001 година бях автор на икономическата програма и тогава основна точка бе балансираният бюджет. В момента държавата не е толкова бедна, колкото беше, когато имахме дори излишъци“, заяви Николай Василев.
„Управляват ни левичари, страхливи и мързеливи – естествено, че такъв мач ще произведат. Само разходите трябва да се намаляват, с приходите нямам проблеми. С тази данъчна система събираме достатъчно пари и имахме много излишъци, но разходите бяха под контрол. Сега разходите са извън контрол. Нарекох бюджета на Теменужка Петкова – „маймунски“. Сега бюджетът на геометрично „Прогресивна България“ е геометрично прогресивно по-лош от този на Теменужка Петкова. Този кабинет е два пъти по-зле от миналия, свален с протести“, каза още той.
„Резонно е сравнението с Жан Виденов. За последните 30 години няма внесен бюджет с толкова голям дефицит. Подозирам, че поне през една от годините на Виденов е нямало внесен бюджет с 5,7% дефицит, както и през предишните години. Без никакви трудности в българското общество идват безотговорни левичари и вкарват бюджет с 5,7% дефицит“, коментира Василев.
„Не искам да се заяждам с колеги, които отдавна не са на власт. Имаше един финансов министър, който беше три пъти такъв. Асен Василев завари излишък, в държавата имаше проблеми, но те не бяха бюджетни и имаше излишъци. Той обаче реши да смени идеологията и да ни засили към пропастта, към която се движим в момента. Всички 11 правителства през последните 5 години трябваше да имат излишъци. Ние затъваме до гуша все по-надолу в това блато“, заяви Николай Василев.
Още от интервюто на Николай Василев пред Божидар Русев може да прочетете в прикачения материал!

Вижте цялото интервю на Николай Василев в „Денят на Дарик“ в прикаченото видео!