Бившият вицепремиер и бивш министър на икономиката Николай Василев бе специален гост в „Денят на Дарик“, за да коментира обявения от финансовия министър Гълъб Донев Бюджет за 2026 година.
„Основната риторика на „Продължаваме Промяната“ започва с пенсиите. Те са една градска социалистическа партия – те са леви, аз го твърдя това през цялото време. Да попитаме „Демократична България“. Аз не знам как градската десница подкрепи погрома на градската левица. Първата година, когато Асен Василев бе два пъти финансов министър и завари излишък, той направи 4% дефицит. Асен Василев си направи дефицитите от 4% и после към 3%, за него това е нормално. За мен нормалното е в добри години да има големи излишъци, а не винаги да сме на 3% дефицит“, коментира Василев.
„Няма значение валутата, те и в турски лири да правят дефицита, той пак ще е 6%. Ако човек няма идеи, ще губи времето на публиката с разправии. Колко време ще се оправдаваме дали са изкривени данните за влизането ни в еврозоната? Тук данни, не данни, мен това не ме интересува. Аз исках да влезем в еврозоната, накрая успяхме, но с 15-годишно закъснение“, заяви Николай Василев.
„България е най-голямата издънка в Европа. Ние ставаме за смях. Това е най-слабият бюджет от последната година на Жан Виденов. Беден съм на епитети. Румъния обаче е по-зле, но извън еврозоната между другото. Най-голямата бюджетна криза е в Румъния и те са извън еврозоната, имат двойно по-висока инфлация от нас, това го припомням на евроскептиците. България не е най-зле, но причината не е, че са били гениални политиците през последните 5 години, а сега берем остатъка от плодовете на политиците от предишните партии, когато бяхме световни шампиони по бюджет от времето на Иван Костов и Муравей Радев до 2008 година. България ще бъде един от двойкаджиите. Аз си знам и без Европейския съюз, че този бюджет е боклук. Ако дойдат лоши години, колко ще ни е бюджетът, като сега е 5,7%?“
„Демократична България“ са една от силите на разума. Подкрепям техните предложения за бюджета. Мартин Димитров е добър икономист и един от тримата души, които навремето предложиха плоския данък. Но защо, приятелю, Мартин, ти подкрепи бюджети, които приличат много на тези на прогресивно геометрична България. Аз знам, че той се срамува от това“, коментира Николай Василев.
Още от интервюто на Николай Василев пред Божидар Русев може да прочетете в прикачения материал!

Вижте цялото интервю на Николай Василев в „Денят на Дарик“ в прикаченото видео!