Първата интервенция по Здравна каса на дълбока мозъчна стимулация при лечението на Паркинсон ще бъде извършена до дни във варненската болница „Св. Марина”. Операцията представлява подкожно поставяне на пейсмейкър в областта на подключицата, обясни в ефира на Дарик неврологът проф. д-р Ара Капрелян от катедрата по нервни болести и невронауки към Медицински университет Варна. Той добави, че това лечение от месец се поема изцяло от Здравната каса, а пациентите се одобряват от специализирана комисия. 

По думите на проф. Капрелян болните от Паркинсон в България са 12 000. Значително по-малко са тези, които страдат от болестта на Хънтингтън  - между 5 и 10 случая на 100 000 души, което означава, че около 700 са засегнатите от болестта в цялата страна.  

 

Общото между двете болести е механизмът на тяхното развитие, като медиците единствено могат да го забавят, като повлияят на симптомите. 


„Болестта на Хънтингтън  е наследствено генетично неврогенеративно, свързано с прогресираща загуба на нервни клетки. Предимно засяга хората на възраст около 40 години. Заболяването е описано през 1872 г. от млад американски лекар ,наблюдавал пациент с неконтролируеми движения на различни части на тялото, наподобяващи танц. Освен двигателни нарушения при пациентите се наблюдават тикове и неконтролируемо  издаване на звуци. При пациентите се наблюдава депресия, раздразнителност, агресивност и интелектуален упадък при тежките случаи. Няма дефинитивно лечение и прогресиращият ход на развитието на болестта прилича на склерозата, Паркинсон и Алцхаймер”, каза още проф. Капрелян. 

 

Още за болестта на Хънтингтън чуйте от целия разговор с проф. д-р Ара Капрелян.