Разширяват се възможностите за скрининг за различни заболявания. Държавата заложи 15 милиона лева допълнително за прегледи и изследвания, свързани с детското и женското здраве, предаде Medical News. Средствата са осигурени със Закона за държавния бюджет за 2024 г. и с тях ще се организирането неонатален скрининг и скрининг на злокачествени новообразувания на шийката на матката.
Осигурените средства са по предложение на Министерство на здравеопазването и с тях се цели да се организира и проведе скрининг на заболявания, свързани с детското здраве и репродуктивното здраве на жените, които към момента не са осигурени чрез действащите здравно-профилактични програми на НЗОК и МЗ, обясниха от Министерството на здравеопазването в отговор на въпроси на Medical News.
Неонаталният скрининг, който се прилага на новородените у нас, ще бъде разширен с изследвания за три заболявания. Това са спинална мускулна атрофия (СМА), тежки имунни дефицити (ТИД) и муковисцидоза. С него се планира да бъдат обхвани всички новородени деца, като за тази година са заложени над 64 000 проби.
По отношение на скрининга на злокачествени новообразувания на шийката на матката се залага да бъдат обхванати жени в две възрастови групи – на възраст между 20-29 г. и 40-49 с рискови фактори за развитие на злокачествено новообразувание на шийката на матката. Чрез него те ще могат да проведат акушеро-гинекологични прегледи, да се вземе проба за цитологично изследване от цитонамазка с последващо интерпретиране на резултата и при необходимост да се назначи и терапия. За тези прегледи държавата залага брой от 90 000 .
Припомняме, в България, ракът на маточната шийка е втората причина за смърт при млади жени след рака на гърдата.
„В момента е в процес изготвяне на скрирингова програма и промяна в нормативната уредба, която да позволи изпълнението на новите дейности, като бъде направен и подробен разчет по видовете дейности, които предстои да бъдат изпълнени през 2024 г,“ обясниха още от МЗ за медията ни.
Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts