На 25 септември Световния ден на белия дроб Ви срещаме с Д-р Антон Пенев. Той е началник на клиника по пневмология в Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда. Д-р Антон Пенев е специалист по белодробни болести.

Д-р Пенев, Вие сте началник на клиниката по пневмология в Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда. Всеки Ваш ден е посветен на грижата за пациентите с белодробни заболявания. С кои белодробни заболявания се срещате най-често?

Работата в голяма болница означава голям поток от болни. Виждаме много разнообразна белодробна патология, както от амбулаторно болни, така и от пациенти, насочени към други звена в болницата. Грубо разделям болните на такива с остри заболявания - вирози, бронхити, пневмонии, белодробна емболия, плеврални изливи, неуточнени тумори, и болни с изострени хронични заболявания като астма, ХОББ, бронхиектазии, интерстициални болести. Също така онкологично болни пациенти с различни усложнения от болестта или лечението, болни с декомпенсирани заболявания на сърцето, бъбреците, черния дроб, довели до влошена белодробна функция.

По данни на СЗО, хроничната обструктивна белодробна болест (ХОББ), известна като „Болестта на пушача“, е една от основните причини за смъртност в България през 2019 год. след сърдечносъдовите и мозъчносъдовите заболявания. На какво се дължи това?

ХОББ наистина е предимно болест на тютюнопушачите и е на трето място в световен мащаб като причина за смърт. Тютюнопушенето е глобален проблем на човечеството и заедно с професионалните и битовите запрашавания е главната причини за ХОББ. В България другите две причини са значително по-ограничени.

За съжаление тютюнопушенето в нашата страна започва от ранна възраст, засяга и двата пола и все по- често виждаме млади хора с ХОББ.

Поставянето на тази диагноза означава, че вече има необратими промени в структурата на белия дроб. Те са причинени от множество токсични агенти в цигарения дим, които причиняват хронично възпаление. Тютюнопушенето предизвиква заболявания и в други органи – най-вече сърце и кръвоносни съдове, пикочен мехур, стомах, причина е за ракови заболявания не само в белия дроб. Сериозен проблем е тютюнопушенето по време на бременност, което повишава риска от увреждания на плода.

Как може да обърнем тази тенденция?

Информираност на обществото за рисковете за здравето, свързани с тютюнопушенето, инвалидността, която ХОББ причинява, и това, че заболяването е проблем не само на пациента, но и
на неговите близки.

Личния пример в семейството, личния пример на учителите и личния пример на лекарите. За съжаление, предприетите предупреждения за вредите от тютюнопушенето на цигарените кутии като че ли нямаха очаквания ефект.

И още нещо – появата на продължителна кашлица с или без секрети, хъркане или свиркащи хрипове в гърдите, задух при обичайни физически усилия или нощем са симптоми на болестта, които налагат консултация с личен лекар и насочване към специалист по белодробни болести (пулмолог).

Ранното откриване на заболяването ще даде информираност на пациента за проблем с неговото здраве и ще го мотивира да се лекува и да спре цигарите.

Каква част от пациентите с ХОББ спират да пушат?

Спирането на цигарите не е лесна задача. Много малко са болните с ХОББ, които намаляват или спират цигарите.

За истински мотивираните хора, които искат да откажат цигарите, пречки няма, но трябва воля, особено в началото, и да не се посяга към цигарата по-нататък, защото всичко започва отначало и остава вкус на вина и провал. За тези, които считат, че няма да се справят сами, идват на помощ специалистите, които ще предложат различни медикамени за облекчаване на никотиновата зависимост. Някои се справят от раз, други на 10-ия път. Някои не искат и да чуят. Важно е да се знае, че спирането на тютюнопушенето забавя увреждането на белия дроб, значително намалява риска от рак на белия дроб и сърдечно-съдови заболявания. т.е. има смисъл.

Какви са най-честите причини за прием в болница на пациент с ХОББ и какви усложнения се наблюдават при тези пациенти?

Пациентите с ХОББ най-често се приемат в белодробните отделения за лечение на изостряне на заболяването от вметнати белодробни инфекции. Най-често вирусни, но и бактериални с гнойни секрети, пневмонии, изразена кашлица, хрипове, поява на отоци като проява на хронично белодробно сърце, влошена дихателна функция довела до
липса на кислород и изразен задух или новопоявила се сянка в рентгенографията за диагностично уточняване. Част от пациентите с ХОББ постъпват в кардиологични отделения за лечение на стенокардия, инфаркт или ритъмни нарушения. Други - с остро запушване на артерии на крака, побледняване и силна болка се приемат в отделения по съдова хирургия.

Най-честите усложнения при ХОББ са дихателна недостатъчност с нужда от допълнителен кислород, споменатите неколкократно сърдечно-съдови усложнения, които са честа причина за повишен риск от смърт.

Д-р Пенев, казахте че пациентите с ХОББ най-често се хоспитализират поради обостряне на заболяването. Какво въздействие оказва обострянето върху качеството на живот?

Всяко обостряне води до необратимо отнемане на белодробна функция. Качеството на живот е силно влошено при напредналите форми на ХОББ – пациентите са закачени за кислородния концентратор, имат задух при обичайни дейности или пък постоянна кашлица с отхрачване. Те са инвалидизирани. Дори и при по-леките форми на ХОББ кашлицата и задухът ограничават ежедневието на пациентите. Те престават да излизат на разходка,
не ходят на кино или концерт.

Известно е, че придържането към терапия е от ключово значение за контрола на заболяването. Пациентите с ХОББ приемат ли редовно своето лечение?

За съжаление част от пациентите спират лечението след няколко месеца, най-често след подобряване на състоянието. Други го приемат само при обостряне.

Значителни и постоянни усилия от страна на пулмолога са нужни за проследяване на техниката на инхалиране на лекарствата. Неправилното ползване на инхалаторните устройствата е една от причините за неуспех от лечението.

За финал на нашия разговор, какъв съвет бихте дали на нашите читатели за здрави бели дробове?

Чист въздух и редовна физическа активност.

Материалът отразява опита и позицията на интервюирания медицински специалист и се публикува със съдействието на АстраЗенека България. Материалът има информативен характер и не е предназначен да замести консултацията с лекар. При нужда, моля, обърнете се към лекар.

BG-9418/05.2024

АстраЗенека България, 1407 София, бул. „Черни връх“ №51, Business Garden Office X, ет. 10,

тел. +359 2 44 55 000