Ангела Меркел защити дипломатическото си наследство като канцлер на Германия, като отхвърли обвиненията, че политиката ѝ, водена в продължение на 16 години начело на най-голямата европейска икономика, има косвена вина за продължаващата инвазия на Русия в Украйна.

В първото си публично интервю, откакто напусна поста си през декември, Меркел заяви, че руският президент Владимир Путин е щял да нахлуе в съседната си страна много по-рано, ако тя и други съюзници не са били взели спорни решения като блокирането на кандидатурата на Украйна за членство в НАТО през 2008 г. или договарянето на Минските мирни споразумения през 2014 и 2015 г., които Украйна смяташе за неизгодни за собствената си сигурност.

50% от хората в България не харесват Зеленски

"Не се самообвинявам", заяви Меркел пред публиката в препълнената зала на "Берлинер ансамбъл" в германската столица. "Опитах се да работя в посока на предотвратяване на злодеяния. И ако дипломацията не е била успешна, това не означава, че е била погрешна. Ето защо не виждам причина да кажа: "Това беше погрешно". И затова няма да се извинявам."

Въпреки това Меркел, която осъди инвазията на Путин като "брутално нападение в разрез с международното право, за което няма никакво оправдание", прояви и известна предпазлива самокритичност: Тя заяви, че по време на мандата си не е успяла "да създаде архитектура за сигурност, която би могла да предотврати тази война", съобщава „Политико”.

Германия променя конституцията си, за да модернизира армията си

През април украинският президент Володимир Зеленски упрекна Меркел и бившия френски президент Никола Саркози, като заяви, че дългогодишната им политика на "отстъпки пред Русия" и противопоставянето им на желанието на Украйна и Грузия за членство в НАТО са насърчили Москва да мисли, че "им е позволено да правят каквото си искат" с Украйна и да извършват "дори най-ужасните военни престъпления" като това в Буча.

Въпреки това в речта си Меркел защити решението си да не предостави на Украйна така наречения План за действие за членство в НАТО (ПДЧ) на срещата на върха на алианса в Букурещ през 2008 г., като посочи две причини: Първо, тогава Украйна "не е била демократично консолидирана държава", все още силно повлияна от олигарси и засегната от корупция. Второ, Меркел заяви, че е убедена, че предприемането на подобна стъпка със сигурност би довело до война.

Германският вицеканцлер: Сгрешихме, че не подкрепихме Украйна по-рано

"Бях сигурна, че Путин няма да позволи просто така да се случи [членството на Украйна в НАТО]. Това щеше да бъде ... обявяване на война за него", каза тя и заяви, че руският лидер е щял да използва процеса на присъединяване към НАТО, по време на който Украйна вероятно все още нямаше да може да се възползва от взаимните гаранции за сигурност на алианса, за да "направи нещо".

„Моята оценка е категорична: ако Планът за действие за членство беше влязъл в сила тогава, войната, пред която сме изправени сега, щеше да се случи още по-бързо", каза Меркел.

Германия се договри с източноевропейските страни за доставка на тежки оръжия за Украйна

Тя използва подобен аргумент, за да защити наследството си относно окончателно провалилите се Мински споразумения, предназначени да осигурят мир в Източна Украйна, където подкрепяните от Русия сепаратисти водят въоръжен конфликт с украинските войски от 2014 г. насам.

Ако тези мирни споразумения не бяха договорени, "Путин можеше да нанесе огромни щети на Украйна" през 2014 г., заяви бившият германски канцлер и добавя, че седемте години оттогава са били "много важни" за демократичното и военното развитие на Украйна, която сега е в състояние да се противопостави на руските войски по-ефективно, отколкото през 2008 г. или 2014 г.

Кои са „Хората на Путин“: Започнат ли да те гризат, ще те изгризат до кокал

Меркел също така заяви, че "в нито един момент не се е поддавала на илюзиите", че германската политика Wandel durch Handel (промяна чрез търговия) наистина ще промени поведението на Путин. "Не съм била наивна", каза Меркел, като се аргументира, че многократно е предупреждавала, че Путин "иска да унищожи ЕС, защото вижда в него предвестник на НАТО".

Въпреки това тя е смятала за правилно да продължи да поддържа "поне някои търговски отношения" с Русия, включително спорния газопровод "Северен поток 2" (който нейният наследник Олаф Шолц в крайна сметка преустанови преди инвазията в Украйна), като каза "Не можем да се игнорираме един друг напълно." 

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм