Идеята на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов за промяна на избирателната система не беше одобрена от политическите сили. Преди дни той заговори за въвеждане на смесена мажоритарно-пропорционална система или въвеждане на гръцкия модел - бонус за победителя за съставяне на кабинет. Засега обаче партията му няма да внася промени в Изборния кодекс, защото не са срещнали подкрепа от останалите народни представители.  В кулоарите на парламента се чуха и двуполюсни коментарите относно предложението на “Продължаваме промяната - Демократична България” (ПП-ДБ) за правителство с максимално политически отдалечен и експертен премиер. 

“Провокиран от изказванията на политическите лидери”

Бойко Борисов обясни, че е бил провокиран от изказванията на политическите лидери, когато са регистрирали партиите, за да предложи нова избирателна система. Според него се говори едно и също много пъти, но не се предлага нищо различно. Относно идеята на бившите му партньори в кабинета “Денков-Габриел” за правителство с експертен премиер, който е максимално отдалечен от партиите, Борисов я определи като “неработеща”. 

снимка БТАСнимка: Бойко Борисов/ БТА

“Кой ще предложи неутрален човек, и в момента, в който бъде предложен, той няма ли да е партиен. Какво би се случило, ако този неутрален човек се заиграе с някоя партия и другите не са доволни”, попита лидерът на ГЕРБ.

“Тандемът” се разцепи. Пеевски не подкрепя нова избирателна система

Председателят на парламентарната група на ДПС Делян Пеевски не подкрепя Борисов за нова избирателна система. Въпреки че “тандемът” по принцип одобрява идеите си, този път санкционираният по закона “Магнитски” смята, че не са необходими промени в избирателната система.

БТАСнимка: Делян Пеевски/ БТА

“Виждали сме в миналото, че това с мажоритарната не е ок, за нас сега системата работи добре, не трябват промени”, подчерта Пеевски.

Той отказа да коментира препотвърдената позиция на САЩ за санкциите му за корупция по глобалния закон “Магнитски” и смени темата като повтори - “ДПС отива на избори, друга тема няма”. Пеевски допълни, че Ахмед Доган е от земеделците и отбеляза, че всички, които са изменили на Движението за права и свободи, са се самоизключили. 

Недоверие към Борисов. Иска ли наистина нова избирателна система?

Въпреки референдума от 2016 г., инициран именно от Слави Трифонов, за смяна на политическа система, то в момента “Има такъв народ” (ИТН)  смята, че предложението за гръцкия модел е неработещо в България. Станислав Балабанов изрази и недоверие към идеята на Борисов за промяна на избирателна система, защото през 2016 г. “Борисов и ГЕРБ са саботирали волята на 2 милиона и половина българи, които са подкрепили идеята за мажоритарен избор в два тура”.

БТАСнимка: Станислав Балабанов/ БТА

“Какво казва Бойко Борисов сутрин, следобед и вечер са доста разтегливи понятия”, смята Балабанов. 

Той изтъкна, че ПП-ДБ вече трети месец говори за надпартиен кандидат, но трябва да се види какви ще са им предложенията. 

“Важното е да се подхожда практично и разумно. Без емоции, важното е да се обсъждат кандидатурите”, добави депутатът. 

“Да не се подлага на риск и Изборният кодекс”

БСП са едни от най-големите противници на промените в Конституцията и отново ги припомниха след предложението на ГЕРБ за промени в Изборния кодекс. Председателят на парламентарната група на социалистите Борислав Гуцанов отбеляза, че с гласовете на ГЕРБ е станала "безумната промяна" в основния закон и призова да не се подлага на риск и Изборният кодекс. 

Борислав ГуцановСнимка: Борислав Гуцанов/ БТА

“Венецианската комисия пределно ясно каза, че 6 месеца преди и след изборите не се препоръчват промени в Изборния кодекс”, добави той.

Гуцанов каза още, че Националният съвет на БСП решава кой да бъде в листите и водачите на районите и обясни, че ще бъдат подредени  най-късно до 21 септември.