Генералният директор на Българското национално радио (БНР) Милен Митев беше преизбран на поста от Съвета за електронни медии (СЕМ). Мнозинството в Съвета му гласува подкрепа, въпреки критиките към него, че е дал трибуна на един водещ да прави своята предизборна агитация и че е допуснал “неистини, враждебна реч и настройване на едни групи на обществото спрямо други” да се чуват в ефира на обществената медия.

Критиката беше отправена от Пролет Велкова (ДБ), която макар да не спомена кой радо водещ визира, стана ясно, че има предвид Петър Волгин. Журналистът доскоро водеше предаването “Политически НЕкоректно” и беше обвиняван в проруска реторика, а на последните избори за Европейски парламент влезе в листите на проруската партия “Възраждане” и стана евродепутат.

Снимка: Петър Волгин/Личен архив

Петър Волгин

“Не може да бъде пренебрегнат фактът, че той (Милен Митев - б.а.) даде възможност на един водещ да прави своята партийна агитация, както и своята лична предизборна кампания в продължение на години”, заяви Пролет Велкова.

Тя подчерта, че всеки кандидат за евродепутат е разполагал с по един месец за своята предизборна кампания, а Волтин е разполагал с години радиоефир.

“При това кампания със средствата на всеки един от гражданите в България. И така той си отгледа не аудитория, а електорат. Мисля, че не е прав г-н Митев, който онзи ден ни каза, че щом толкова много хора са гласували за този водещ, значи те са имали нужда от своето представителство. Да, те имат нужда от своето представителство със сигурност, но аз мисля, че логиката е обратна - никой не би познавал този водещ, ако не му беше предоставен ефира, който в крайна сметка му бе предоставен, за да формира електорат”, каза още Пролет Велкова.

Снимка: Пролет Велкова/ БТА

Снимка: БТА

Тя подчерта, че враждебността от ефира е рикоширала и към журналистите, визирайки поведението на лидера на “Възраждане” Костадин Костадинов към водещата от бТВ Мария Цънцарова, заради което медиата излезе с позиция и се обяви против “опити за сплашване и дискредитиране на журналисти”.

IT срив

Срещу Митев гласува и Симона Велева от квотата на ПП в СЕМ. Тя разкритикува шефа на БНР за IT срива, заради който бе унищожена огромна част от златния фонд на радиото.

Велева каза още, че не може да подмине и “липсата на цялостна концепция за развитие на ключови програми като “Христо Ботев” и незадоволителните финансови отчети”.

В крайна сметка Митев получи подкрепата на мнозинството. Габриела Наплатанова - изпълняващ длъжността председател на регулатора, Галина Георгиева (ГЕРБ) и Къдринка Къдринова гласуваха за повторен 3-годишен мандат за шефа на БНР.

Снимка: БТА

Снимка: БТА

Визия за развитие на радиото

В концепцията си за развитие на общественото радио Митев бе заложил на увеличаване на българската музика при музикалното оформление на блоковите предавания, задълбочени анализи и коментари и по-продължителни интервюта следобед, както и връзка със слушателите в нощните часове. Митев заяви готовност за популяризиране на програма “Христо Ботев”, сътрудничеството между радио “България” и български медии по света, както и обществени медии в страните, в които живеят големи български общности. Генералният директор на БНР обяви, че се разработва и мобилно приложение за нелинейните услуги на националното радио. 

Снимка: Милен Митев / БТА

Снимка: БТА

Други предизвикателства, с които предстои да бори радиото, е това, че брандът БНР все още не е достатъчно разпознаваем сред младите хора. И се наблюдава тенденция за намаляване на времето, прекарано в слушане на радио”, посочи Митев.

Той се похвали, че БНР е “добре позицияонирано” и е сред водещите информационни медии у нас със 110 хил. слушатели средно.

“Средният аудиторен дял на БНР групата е над 32 процента“, каза шефът на БНР.

Останалите претенденти за поста генерален директор на БНР, освен новоизбраният Милен Митев, бяха Маргарит Русев, Ива Дойчинова-Димитрова, Валерий Тодоров, Цветослава Георгиева, Хелия Чавдарова и Георги Даскалов.