Лидерите на НАТО настояха да увеличат разходите на руския президент Владимир Путин за инвазията му в Украйна, като разширят доставките на оръжие за Киев и укрепят Източния фланг на алианса.

Президентът на САЩ Джо Байдън се стреми да засили единството и санкциите срещу Москва по време на еднодневната поредица от срещи на върха в Брюксел, тъй като Западът реагира на стремежа на Кремъл да наруши баланса след Студената война.

"Владимир Путин вече премина червената линия на варварството", заяви британският премиер Борис Джонсън, докато лидерите на НАТО пристигаха за срещата на върха. "Колкото по-строги са санкциите ни, колкото по-строг е икономическият ни натиск върху режима на Путин, колкото повече можем да направим, за да помогнем на украинците, мисля, че толкова по-бързо това нещо може да приключи", каза той.

Джонсън: Путин вече е „преминал прага на варварството“ в Украйна

Естонският министър-председател Кая Калас призова 30-те държави от алианса да "удвоят усилията си", за да тестват агресията на Кремъл срещу прозападната си съседка.

"Путин не може да спечели тази война. "Трябва да спрем военния престъпник.", каза тя.

Украинският президент Владимир Зеленски, чиято страна не е в НАТО, ще призове във видеообръщение за по-модерно въоръжение и по-активна намеса, като се опита да убеди Запада да предприеме по-твърд отговор.

"Очакваме значими стъпки от страна на НАТО, ЕС и Г-7", заяви Зеленски ден преди срещите на върха на трите организации в Брюксел.

Зеленски отправи призив към хората по света да протестират срещу руската инвазия в Украйна

"На тези три срещи на върха ще видим кой е приятел, кой е партньор и кой ни предаде за пари. Животът може да бъде защитен само когато сме обединени."

Лидерите на НАТО обещаха да засилят доставките на оръжия за Украйна и да осигурят защита срещу химически и ядрени заплахи от страна на Русия.

"Решени сме да продължим да налагаме разходи на Русия, за да сложим край на тази брутална война", заяви генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг.

Столтенберг: НАТО ще разположи четири нови бойни групи в източната част на алианса

Алиансът отхвърли молбите на Киев за налагане на забранена за полети зона, която да помогне за спиране на руското нападение, тъй като се страхува да не бъде въвлечен в "пълноценен" конфликт с Москва.

"Имаме отговорността да гарантираме, че този конфликт няма да ескалира извън Украйна, което ще причини още повече страдания, още повече смърт, още повече разрушения", каза Столтенберг.

Той обвини Путин, че е допуснал "голяма грешка" като е нападнал Украйна и е подценил силата на съпротивата на Киев, чиито сили са спрели настъплението на Москва.

Словакия: НАТО да подсигури въздушното ни пространство

Столтенберг заяви, че лидерите на ръководения от САЩ военен алианс ще "разгледат необходимостта от пренастройване на нашето възпиране и отбрана в по-дългосрочен план", като започнат с договаряне за ново разполагане на сили в източните държави членки България, Румъния, Унгария и Словакия.

След руското нахлуване НАТО вече изпрати десетки хиляди военнослужещи на източния си фланг, за да противодейства на заплахата от евентуално разпространение на конфликта в страните от алианса.

Преди да замине за Европа, Байдън предупреди за "реалната заплаха" Кремъл да използва химически оръжия в Украйна.

Кои са петте предизвикателства пред Байдън в Европа?

Столтенберг заяви пред журналисти, че "всяка употреба на химическо оръжие би променила из основи характера на конфликта".

"Това ще бъде грубо нарушение на международното право и ще има широко разпространени и тежки последици".

Лидерите отказаха да дадат подробности за това как НАТО ще реагира, ако Москва пусне химически оръжия срещу Украйна.

"Аз лично не вярвам, че самите руски военни ще използват химически или биологични оръжия целенасочено за тактически постижения, защото това би било... много неразумно и удар срещу тях самите", заяви словенският премиер Янез Янша.

Западът ще обяви нови санкции срещу Русия в четвъртък

Съюзниците от НАТО също така ще окажат натиск върху Китай да се откаже от това, което те смятат за "политическа подкрепа" за Русия, на фона на опасенията, че Пекин може да започне да доставя военна техника на Москва.

"Мисля, че посланията към Китай бяха много, много ясни", заяви белгийският премиер Александър Де Кро - "Моля, спазвайте дистанция и досега Китай го е правил".

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

Следвайте ни и в Инстаграм