В Балтийско море в неделя започна „Baltops 22“ - мисия на НАТО, която се провежда ежегодно в района. В пристанището на шведската столица Стокхолм, което служи за база на операцията, са закотвени 40 военни кораба. Но това не е единствената причина, поради която е избран Стокхолм, съобщава TCE.
Блинкен за доставката на ракетни системи: Украйна е обещала да не поразява цели в Русия
По време на обучението, което приключва на 17 юни, заедно тренират над 7000 морски пехотинци, 76 самолета и 45 кораба от 14 държави членки и две страни кандидатки (Финландия и Швеция). Обучението „Baltops 22“ (съкращение от Baltic Operations) се организира ежегодно от 1972 г. насам и има за цел да подготви блока на НАТО за евентуална война в този район.
Този уикенд в пристанището на Стокхолм със сигурност вниманието привличаше USS Kearsarge, 257-метров кораб-амфибия на американския флот. Заедно с повече от 40 други кораба военните кораби отплаваха вчера за Балтийско море. Шведската фенка на военноморските сили София Тулин лагеруваше в неделя близо до канала и засне излизането на много военни кораби от пристанището в Стокхолм.
Крайбрежни десанти
Финландия, която по този начин, подобно на Швеция, може да се присъедини към отбранителния блок през следващите месеци, също допринесе с 200 морски пехотинци за учението.
По време на мисията ще бъдат извършени десанти по бреговете на Швеция и Германия, като военноморските сили ще осигуряват огнева поддръжка, а изтребителите ще осигуряват въздушна подкрепа на десантиращите войски.
Шурмова авиация се включва в тактическо учение на ВМС
Морските пехотинци и военновъздушните летци от различните участващи държави ще трябва да работят в тясно сътрудничество по време на тази мисия, за да я доведат до успешен край.
Въпреки това обучението ще тества и други мисии на силите на НАТО, по-специално взаимовръзката, борбата с подводници и мини, както и медицинската евакуация в морето. Близо две седмици след началото на 5 юни флотът на НАТО ще пристигне в германското пристанище Кил на 17 юни, след което „Baltops 22“ ще приключи.
Ангел към Русия
Следователно мисията сама по себе си не е нищо особено, тъй като всяка година НАТО организира десетки тренировъчни мисии в цяла Европа и дори по света. И все пак „Baltops 22“ съдържа жило, с което НАТО маха по посока на Русия.
Например, налице е цялата ситуация във Финландия и Швеция - две държави, които рано или късно ще се присъединят към НАТО, плътно против волята на Кремъл. Последният дори заплаши да нахлуе във Финландия, а Швеция не изглежда да е в безопасност за дълго.
Естествено, НАТО иска да създаде възпиращ ефект чрез присъствието на толкова големи сили. USS Kearsarge може и да е най-големият кораб във флота, но другите участващи кораби на ВМС на САЩ трудно могат да бъдат надминати. С десантния док USS Gunston Hall, командния кораб USS Mount Whitney и разрушителите USS Gravely и USS Porter ВМС на САЩ предоставят общо пет кораба с минимална дължина 150 метра.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм
Още по темата
- Сутрешните новини от Пловдив, Пазарджик и Смолян на 20.11.2024 г.
- Марк Рюте избра македонка за зам.-шеф на НАТО вместо Мария Габриел
- Митрофанова от Пловдив: Интересите на САЩ са предимно военни, БРИКС се развива. Докато Тръмп се закълне, има много време
- Зеленски иска от ЕС незабавна покана за членство в НАТО