Наследниците на афроамериканка съдят биотехнологична компания, като я обвиняват, че е продавала нейни клетки за научни изследвания без знанието и съгласието на жената, предаде Асошиейтед прес.

Семейството на Хенриета Лакс твърди, че през 1951 г. лекари в болницата "Джонс Хопкинс" в Балтимор, щата Мериленд, са взели клетки на родственицата им без нейното съгласие и знание като част от "расово несправедливата медицинска система".



Според заведеното дело компанията "Термо фишър сайънтифик" от Уолтъм, щата Масачузетс, съзнателно масово произвежда и продава тъкани, които са взети от лекарите в университетската клиника.

През 1951 г. Хенриета Лакс (31 г.) - майка на пет деца, умира от рак на шийката на матката в болницата. По време на опитите да бъде лекувана, клетки от тумора й са взети и предадени на изследовател без нейно знание. Те са използвани за научни и медицински опити десетилетия наред без да бъдат уведомени и близките й.


Клетките на Хенриета Лакс, наречени ХеЛа (HeLa), дават възможност на лаборатории по целия свят да разработят ваксини, в частност срещу полиомиелит, както и противоракови терапии и някои техники за клониране.

Семейството й за първи път открива как тя е подпомогнала медицинската наука през 70-те години на миналия век благодарение на Ребека Склут, авторката на бестселъра за 2010 г. "Безсмъртната Хенриета Лакс".

Наследниците й се заканват да заведат дела срещу всяка компания, която е "спечелила от използването" на клетките и не са постигнали споразумение за обезщетение.

През 2013 г. потомците на Хенриета Лакс се договарят с университета "Джонс Хопкинс" двама членове на семейството да участват в комисия, отговорна за разрешаване на бъдещи употреби на клетките ХеЛа. Споразумението обаче не включва финансово обезщетение.

Адвокатите на родствениците твърдят, че компанията "Термо фишър сайънтифик" продължава да печели от тъканите, въпреки че произходът им вече е известен.

Фирмата "знае, че клетките ХеЛа са били откраднати от госпожа Лакс, но въпреки това избира да използва тялото й за печалби", се казва в заведения иск в съда в Балтимор. В него се настоява да бъде разпоредено на компанията да "върне пълния размер на нетните печалби, получени чрез комерсиализирането на клетките ХеЛа, на наследниците на Хенриета Лакс".

На уебсайта си компанията е обявила годишни приходи в размер на около 35 милиарда щатски долара. Говорител отказа да коментира заведеното дело.

Семейството на Лакс е ангажирало видния адвокат по граждански права Бен Кръмп, който представлява роднините на много афроамериканци, убити при инциденти с полицията.

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук