В началото на тази година населението на държавите-членки на Европейския съюз, все още е 446,8 милиона души. Това представлява загуба на над 171 000 жители в сравнение с предходната година. Това сочи доклад на Евростат, предава TCE.

Това е втората поредна година, в която Европейският съюз трябва да се справя с намаляването на населението си, след като преди две години епидемията от Ковид-19 също оказа негативно влияние.

През ноември ще се роди 8-милиардният жител на планетата

Естествен спад

През изминалата година Европейският съюз се сблъска с естествен спад на населението. Това означава, че са отчетени повече смъртни случаи, отколкото раждания. Това отрицателно въздействие не може да бъде напълно компенсирано от нарастващата имиграция.

Според доклада спадът в броя на населението през изминалата година трябва да се отдаде до голяма степен и на въздействието на кризата с Ковид-19. Отчасти поради влиянието на пандемията в Европейския съюз са регистрирани 644 000 смъртни случая повече, отколкото през предходната година.

Евростат припомня, че за период от повече 60 години населението на Европейския съюз е нараснало с 92,3 милиона души. Трябва обаче да се отбележи, че през последните десетилетия този растеж бележи значително забавяне.

Мъск: Правя всичко възможно, за да увелича раждаемостта

През 60-те години на миналия век средният годишен прираст е бил около 3 милиона души. Оттогава насам това число се е свило до средно 0,7 милиона допълнителни жители годишно.

Германия остава най-голямата държава членка на Европейския съюз, с 83,2 млн. жители, следвана от Франция и Италия. В тези три държави живее 47% от общото население на Европейския съюз в началото на тази година. Следват ги Испания, Полша, Румъния, Нидерландия и Белгия. Най-малката държава членка на Европейския съюз е Малта с 0,5 милиона жители.

Евростат отбелязва още, че не всяка държава членка на Европейския съюз е регистрирала намаляване на населението през миналата година. Само десет държави са регистрирали спад на населението.

Най-голямото намаляване е регистрирано в Италия, където се отчита загуба на 253 100 жители.

За разлика от тях, в останалите седемнадесет държави-членки населението е продължило да нараства. Най-силно увеличение е регистрирано във Франция, където населението се е увеличило със 185 900 граждани.

От друга страна, ръстът на глава от населението беше най-висок - над 0,8% - регистриран в Люксембург, Ирландия, Кипър и Малта. Най-силно намаляване в тази област е регистрирано в Хърватия и България.

Данните показват, че в началото на тази година Белгия е имала над 11,6 млн. жители. През изминалата година белгийското население се е увеличило с около 62 000 души. Това се дължи главно на миграцията, като нетната имиграция е 58 118 души.

Освен това се наблюдава и естествено увеличение на населението с почти 6 000 души, което е резултат от 118 300 раждания и 112 300 смъртни случая.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм