Eксперти от Регионалната инспекция по околната среда и водите – Враца, съвместно с представители на Българско дружество за защита на птиците (БДЗП) и Дирекция на природен парк „Врачански Балкан“ участваха в определяне на числеността и видовия състав на зимуващите водолюбиви птици в рамките на Националната система за мониторинг на състоянието на биологичното разнообразие.

"По време на 47-ото среднозимно преброяване експертите извършиха наблюдения по поречието на река Искър в участъка от село Люти брод, община Мездра до село Чомаковци, община Червен бряг и язовир "Дъбника" край Враца.

По обходените маршрути бяха преброени 1134 представители на 12 вида водолюбиви птици, сред които чапли, качулата и кафявоглава потапница, ням лебед, зимно бърне, малък и голям гмурец, лиски, зеленоглави патици и други. Броят и видовият състав на зимуващите птици е в тясна зависимост от редица фактори като метеорологични условия, хранителната база, демографски параметри на популациите, гнездови успех, емиграция, имиграция.

Най-многобройни в наблюдавания район се оказаха лиските, зеленоглавите патици, зимното бърне“, каза Ирина Маринова, младши експерт „Биологично разнообразие“ при РИОСВ- Враца.

Особен интерес за наблюдателите тази година представлява присъствието на световно застрашения вид кафявоглава потапница на яз. „Дъбника“ край Враца. 

Експертите са констатирали и екземпляри от други видове птици, които обитават влажните зони и са защитени от Закона за биологичното разнообразие – обикновен мишелов, голям и син синигер, земеродно рибарче, обикновена чинка и други. 

Обобщените данни показват намален видов състав и численост на зимуващите водолюбиви птици в наблюдавания район спрямо предходната година.