Последният ден на септември бе доста хладен, с температури далеч под обичайните за този период, със силен и студен вятър от северозапад. Но този студ отминава и от втори октомври нататък, времето ще се затопли и ще бъде предимно слънчево.
Вторник, сряда и четвъртък се очертават като приятни есенни дни с повишение на дневните температури, 20 - 25 градуса, и предимно слънчево време. В петък ще започне нова промяна, тъй като над Централното Средиземноморие ще се формира нов средиземноморски циклон, който ще започне да оказва влияние на времето над страната в петък вечерта, а в събота, неделя и понеделник ще донесе и дъждовно и мрачно време.
В събота преваляния се очакват над западните и централни райони на страната, но в течение на деня и през нощта срещу неделя, валежите ще обхванат по-голямата част от страната.
В неделя времето ще е предимно дъждовно, мрачно, облачно и температурите ще се понижат с около 5 - 6 градуса и ще бъдат в интервала 15 - 20 градуса, на юг малко по-високи.
И в понеделник на много места все още ще превалява дъжд, като постепенно тези процеси ще спират.
Следващата седмица би трябвало да е предимно слънчева и сравнително топла с повишени температури между 20 и 25 градуса.
Тук обаче имаме една въпросителна, тъй като европейският модел прогнозира нов средиземноморски циклон, около 10 - 11 октомври, който може да донесе нови валежи над страната. Останалите водещи синоптични модели, в този момент по-скоро показват липса на валежи. Ето защо, на заседанието на Синоптичната комисия в петък, ще имаме повече яснота за времето в края на първата и в началото на второта десетдневка на октомври.
Все пак ни чакат няколко дни с по-високи температури и слънце, после отново дъжд, но без сериозно понижение на температурите.
Тази година септември се оказа с 2 градуса по-хладен от миналогодишния, но от година на година, тези разлики са в рамките на нормалното.
Източно от Урал зимата вече настъпва, тъй като температурите вече са трайно под нулата в Сибир и северните райони на Далечния изток на Русия. Същото е положението и в Аляска.
В Северния ледовите океан започна увеличение на площта на леда - вече с около 400 хиляди квадратни километра над най-ниската точка отбелязана около 20 септември.
Глобалната приземна температура е 14,43 градуса - без промяна от миналата седмица, 0,43 градуса по-висока от приетата за норма температура от 14 градуса.