Най-малко 41 души са загинали след внезапни наводнения и „студена лава“, извираща от вулкан, на западния индонезийски остров Суматра.
Часове наред проливни дъждове в събота свалиха потоци от пепел и камъни от планината Марапи, най-активния вулкан в Суматра.
Калните свлачища заляха два района, взеха жертви и повредиха повече от 100 къщи, джамии и обществени сгради. Най-малко седемнадесет души все още се водят за изчезнали, предава Би Би Си.
Оцелелите разказват как са избягали, когато „студената лава“ - смес от вулканичен материал и камъчета, която се стича по склоновете на вулкана при дъжд - се е насочила към домовете им.
„Чух гръмотевици и звук, подобен на вряща вода. Това беше звукът на големи камъни, падащи от планината Марапи”, разказва пред информационна агенция АФП Рина Девина, 43-годишна домакиня от района Агам.
„Беше тъмно, затова използвах мобилния си телефон като фенерче. Пътят беше кален, а аз крещях „Боже, пощади ни“ - отново и отново”, разказва още жената.
Майката на три деца добави, че къщата на съседа е била „смазана от големи камъни“, а четирима от съседите ѝ са загинали.
Изразът „студена лава“ е превод на термина „лахар“ на индонезийски и тагалог. Температурите варират между 0°C и 100°C в зависимост от начина на образуване, но обикновено са под 50°C, според няколко академични доклада за явлението.
Движещият се лахар прилича на „вълнообразна каша от мокър бетон“, която може да увеличи обема си, тъй като включва други отломки по пътя си, казва Геологическата служба на САЩ.
Наводнението е последното от поредица природни бедствия, които поне отчасти са резултат от човешката дейност, заявиха експерти по околната среда пред индонезийската редакция на Би Би Си.
„Внезапните наводнения и калните свлачища от студена лава продължават да се повтарят и да увеличават интензивността си поради прекомерната експлоатация на природните ресурси и безразборното развитие“, казва Венгки Пурванто, директор на клона за Западна Суматра на Индонезийския форум за околната среда.
„В резултат на това бедствията се повтарят всяка година. Всъщност те зачестяват всяка година. Разстоянието между едно бедствие и следващото става все по-малко", каза той.
През последните шест месеца хората от района около планината Марапи са станали свидетели на няколко подобни бедствия.
На 5 декември миналата година при изригването на вулкана загинаха 23 туристи, а през февруари тази година внезапни наводнения повредиха десетки домове в Танах Датар.
Само през миналия месец дни на изригване изхвърлиха в небето огромни облаци пепел - на височина до 2 км. Полетите в региона бяха прекъснати, пътищата затворени, а повече от 11 000 души бяха помолени да се евакуират.
В превод от местния език минанг Марапи означава „Огнена планина“.
Още по темата
- Свлачища в Индонезия отнеха живота на близо 30 души и раниха десетки
- Лава и огън: Вулкан изригна в Индонезия, най-малко 10 загинаха (ВИДЕО)
- Испания обяви тридневен траур заради опустошителните наводнения
- „Хелън“ - най-смъртоносният ураган, връхлитал континенталната част на САЩ след „Катрина“ (СНИМКИ И ВИДЕО)