Основните предизвикателства пред предстоящите избори за Европейски парламент през юни са свързани с работа с избирателните списъци. Това заяви в интервю за Дарик радио председателят на 16 РИК Пловдив-град Калоян Сухоруков.

"Някакви рискове не бих казал, че има, но има повече изисквания към членовете на секционните избирателни комисии (СИК). Те трябва да са внимателни с двата избирателни списъка, които ще са пред тях, свързани с изискванията за уседналост на избирателите, които имат право да гласуват на изборите за Европейски парламент. Най-голямото предизвикателство на тези избори ще бъде именно това", обясни пред Искра Койчева Сухоруков.

Той подчерта, че са дадени указания на колегите от ЦИК как да подхождат в ситуации, когато избирател има право да гласува на изборите за Народно събрание, но се намира в забранителен списък за изборите за Европейски парламент. "Искрено се надявам да няма сериозни затруднения и вярвам, че колегите ще се справят", добави председателят на РИК 16.

По отношение на обработването на изборните книжа, Сухоруков не очаква значителни забавяния. "Необходимо е да бъдат преброени бюлетините от двата избора и да бъдат попълнени секционните протоколи, но не мисля, че ще има съществено забавяне. Направили сме необходимата организация и ако колегите от СИК донесат верни протоколи, се надявам да се справим навреме с тяхната обработка," заяви той.

1 180 500 са хартиените бюлетини за предстоящите избори на 9 юни за Пловдив и областта. 604 500 от тях са за града. Днес ще бъдат доставени и общо 897 машини за вота.

В 84 секции ще се гласува само с хартиени бюлетини, като в града те са само 3.

Избиратели с право на глас за Пловдив за избор на членове за Европейски парламент са близо 280 000, а за Народно събрание почти 307 000.

За Пловдив област съответно те са 278 000 и 288 000.

Още чуйте в прикачения звуков файл