Продължителните жеги отминаха, времето в западните и централни райони на страната се захлади, на изток остава все още доста топло. Валежите в последните два дни донесоха разхлада след дългия период на горещо време, който издигна този юни на пиадестела - най-топъл юнски месец от десетилетия. Средноденонощната температура в района на София е 22,8 градуса, значително по-висока от обичайната.
За тази висока средна температуре бе виновна атмосферната циркулация, която през изминаващия месец ни донесе по-високо атмосферно налягане и пренос на по-топли въздушни маси от района на Африка. И заради това бе и дълго време горещо.
Това няма нищо общо с така наречените промени в климата, май бе доста по-хладен от обичайното, а юни се оказа по-топъл.
Валежите от последните два дни са добре дошли, валя на запад и в централните райони, на изток остава сухо и доста топло.
Какво време ни очаква до края на седмицата и в началота на месец юли?
Валежите днес ще спрат до полунощ навсякъде и в съботания и неделен ден не се очаква да вали, освен на изолирани места в планинските райони. Температурите ще започната отново да се повишават и в неделя вече ще са от 30 до 35 градуса, типични за този период от годината.
В понеделник даже ще се повишат още малко до 37, 38 градуса на места в равнините, за да дойде вторник, когато ще настъпи поредната промяна.
От северозапад към страната ще се приближат хладни въздушни маси с океански произход. Това ще създаде условия за образуване на мощни гръмотевчни бури, които ще се реализипат във времето от вторник, но най-вече в сряда и четвъртък.
Тогава и температурите ще се понижат чувствително, ще вали и ще гърми. Както вече знаете, тези процеси трудно се прогнозират по място и време, но планинските райони на Западна България, но не само, са обикновена в центъра на тези явления. Повече следобед и привечер, отколкото сутрин.
Така че в средата на следващата седмица ще имаме захлаждане и голяма възможност за мощни бури на много места в страната, вклочително и на изток. Това означава да сте с повишено внимание, да следите кратосрочните прогнози на НИМХ, защото тези процеси трудно се прогнозират по-рано.
Към края на следващата седмица, този нестабилен период се очаква да приключи и отново за няколко дни температурите да се повишат и да имаме типично лято с много слънце и високи юлски температури. После отново ще настъпи известно захлаждане.
По-нататък във времето е трудно да погледнем, но очакваме юли да си е типично летен месец, в който са разположени и така наречените горещници - няколко дни, след 15 юли, в които могат да се измерят рекордно високи температури. Дали това ще се случи тази година не знаем. Това е и пикът на лятото, след което то продължава, но вече възможността за рекордно горещо време става по-малка, защото продължителността на деня намалява и сълнчевото греене е по-малко.
Разбира се, август си е типично летен месец, в който можем да видим дълга серия от горещи дни, но силата на слънчевото греене намалява и това оказва влияние и върху усещането за жеги.
Какво точно ни чака през юли и август предстои да видим, но нека се радваме на лятото, то е най-хубавия сезон в България. Защото е време за почивка, за море, за планина.
Средната приземна температура остава непроменена 14,52 градуса, показват данните на специализирания сайт temperature.global. Това означава, че всичко с климата си е наред и онези приказки за климатичния край на света остават за сметка не тази, които плашат хората с мрачни прогнози и по този начин вероятно извличат политически, а не научни девиденти.
Все още в Атлантика, месец след началота на сезона на ураганите, няма нито един активен ураган, това е доста странно, но пък климата е хаотична система и може да се очакват вякакви изненади.
Урагани ще се образуват и вероятно част от тях ще засегнат и обетаеми земи в района на Карибите и източното крайбрежие на САЩ. Въпросът само е кога?