По повод професионалния празник бяха наградени 14 полицейски служители от структурите на ОД на МВР-Сливен, отличили се при изпълнение на служебните си задържания. Те получиха награди от главния секретар на МВР, директора на областната дирекция и началниците на районните управления.
В ОДМВР-Сливен бяха получени поздравителни адреси от ръководители на съда и прокуратурата, държавни институции, кметове, народни представители, както и благодарствени писма от граждани и институции.
„Колеги, да служим на закона е наша мисия! Тази тежка и отговорна професия е нашият избор. Всеки сам е избрал пътя, по който да върви и само от нашите дела зависи как ще ни запомни историята и как ще ни възприеме обществото.”, каза при откриване на тържественото събрание по случай 145 години от създаване на българската полиция директорът на Областната дирекция на МВР в Сливен старши комисар Димитър Величков. Той се обърна към всички полицейски служители с благодарност за техния професионализъм и всеотдайност и им пожела здраве и много лични и професионални успехи, „Нека Св. Архангел Михаил ви закриля по трудния път, който сте избрали!”, каза още той в обръщението си. Благодари също и на техните семейства за разбирането и подкрепата.
Изграждането на полицейската институция в България започва след приемането на Търновската конституция на 16 април 1879 година.
Още същата година са създадени и започват работа Околийските полицейски управления в град Сливен, Нова Загора и Котел. 145 години ни делят от това начало. За близо век и половина полицейската институция е преминала през много исторически изпитания, променяла се е през годините, но основните задачи и цели, регламентиращи дейността на отделните служби, са останали непроменени и до днес. Те винаги са били свързани с поддържането на обществения ред, вътрешната безопасност, опазването на свободата, неприкосновеността, живота и спокойствието на гражданите, предотвратяването и разкриването на престъпления.
Празникът на българската полиция е честван за първи път през 1924 година. Инициативата за неговото учредяване принадлежи на софийския градоначалник о.з. подп. Георги Кисьов, който на 29.09.1924 г. в рапорт до тогавашния министъра на вътрешните работи и народното здраве Иван Русев пише:
“Донасям в почитаемото министерство, че общоприета нужда е всяка организация или сдружение, държавно или частно учреждение, за добрия ход на делото си, да избере за свой патрон един от календарните наши отци и ежегодно да чества своя патронен празник.”
Министър Иван Русев възприема идеята на градоначалника и под влияние на Софийския митрополит спира вниманието си на празника на Св. Архангел Михаил.
В писменото мнение на митрополит Стефан се казва, че:
“Този празник, който олицетворява и на небето реда на власт и дисциплина, и царуване на истината, правдата и любовта, много подхожда за патронен празник на полицията, която има за цел като представител на дадената от Бога власт, да се грижи за реда, спокойствието, сигурността и спазването на законите в страната, чрез които се гарантира животът, имотът и свободата на гражданите”.
Така на 21 ноември /8 ноември по нов стил/ 1924 година за първи път е отбелязан патронния празник на полиция– Св. Архангел Михаил.
На тази дата всяка година до 1943г. на площад “Св. Ал.Невски” в гр.София се е извършвал тържествен водосвет, преглед на представителните части от различни служби на полицията, награждавани са били проявилите се полицаи. Следва прекъсване от 55 години, до 8 ноември 1999 год., когато се подновява честването на празника.