
Наематели на общински жилища в София протестираха пред Столичната община тази сутрин срещу наредба, която има за цел да регламентира ползването на общински жилища, но която по-късно беше отложена след гласуване на общинските съветници. Според нея трябва да се въведат срочни договори до 5 години за наемателите.
Вносителите на текстовете от "Спаси София" са категорични, че крайно нуждаещи се, родители на деца с увреждания и възрастни хора не биха останали без общинско жилище. 7 000 са общинските жилища в столицата, а над 1000 са чакащите за дом. Много от имотите на общината са празни, защото са негодни за обитаване.
Наредбата е крайно несправедлива не само към вече настанените в общински жилища, а и към онези, които в бъдеще ще бъдат настанени, твърдят протестиращи. Някои от тях са вложили собствен ресурс за ремонт на общинските жилища, в които са били настанени, и питат как ще им бъдат възстановени вложените средства.
"Наредбата връзва хората с подоходен критерий. Но повечето от нуждаещите се са с увреждания, и получават добавки за това. Например, моят син е с увреждане, за което получава над 1200 лв. социална пенсия, а според новата Наредба тези средства ще бъдат отчитани при настаняването. Тези пари, обаче, не са доход, те са разход за рехабилитатори, и други нужди, свързани с неговото здраве", каза пред БГНЕС една от протестиращите пред сградата на Общината.
Снимки:БТА
"Тези хора просто искат да ни оставят на улицата. Оставят ни без дом", възмути се друга от протестиращите наемателки.
Отложена
“Общинският съвет на София стана жертва на имотна мафия и на страха от реформи”. Това заяви на брифинг пред журналисти в Столична община лидерът „Спаси София“ Борис Бонев, след като Столичният общински съвет гласува да бъде отложен за разглеждане проектът на новата наредба за общинските жилища.
Той посочи, че през 2023 и 2024 г. е изискал по закона за достъп до обществена информация данни от всички районни администрации. “Стотици апартаменти за смешни цени, ето това е имотната мафия и днес общинският съвет стана жертва на тази имотна мафия и на страха от реформи от това да демонстрира отговорност към София и нейното ефективно управление на ресурсите” допълни той.
Наредбата беше отложена с гласовете на ГЕРБ, „Продължаваме Промяната – Демократична България“, БСП, „Синя София“, „Има такъв народ“ и отцепници от „Възраждане“.