
Част от медиците ще дойдат от сега съществуващите клиники в други болници, тоест от други лечебни заведения в София, и ще се влеят в структурата на националната детска болница. Това, което очакваме, е Министерство на здравеопазването (МЗ) да започне най-после диалог с тези структури и екипите им. Факт е, че една част от началниците на тези структури са членове на Обществения съвет. Адекватен диалог с екипите обаче на практика липсва.
Това заяви в интервю за Medical News Надежда Цекулова, член на Обществения съвет за изграждане на Национална детска болница и здравен журналист. Тя обясни, че продължава да няма категоричен план от страна на здравното министерство, който да създава сигурност на хората в различните звена, че когато вече има построена детска болница, евентуалното им преместване там няма да предизвика негативни турбуленции в тяхната работа.
“Това включва на първо място взаимодействието им с останалите медицински звена, с които те са свикнали да колаборират в практиката си. Например, в момента Клиниката по детска кардиология и кардиохирургия в Националната кардиологична болница комуникира с определени структури в НКБ, а когато се премести в бъдещата национална детска болница, тези структури няма да са налични. Ние не виждаме Министерството на здравеопазването да се загрижило особено много за това да чуе какви са притесненията на хората, които работят в подобни ключови структури, какво искат да знаят, какви претенции биха имали при една такава промяна на работното им място”, обясни тя.
Здравният журналист обясни, че липсата на предварителен разговор с медиците създава риск кадри от възлови за детското здравеопазване структури да откажат да се преместят в новата болница. Въпреки това Цекулова обясни, че проектът върви в градивна посока, но има и проблем.
“Проблемът е в това, че движенията на администрацията по него са, бих казала, малко колебливи, и периодично се налага да настояваме тя да си върши работата малко по-отговорно и по-интензивно. Но това са условията, в които работим. Във всеки случай не можем да отречем, че през последните 2-3 години всъщност имаме изключителен напредък. Мисля, че няма друга публична българска сграда, която да се разработва на толкова високо ниво”, добави тя
Относно това, че няма заложено приоритетно финансиране за бъдещата детска болница в държавния бюджет, Цекулова разясни дали има рискове.
“Дейностите, които трябва да извърши Здравната инвестиционна компания за 2025 година, са свързани с подготовката на обществени поръчки и с обявяване на открит конкурс за проектиране на сградата на болницата. За тези дейности капиталът, който в момента има в компанията, възлизащ на над 90 милиона лева, е напълно достатъчен, за да може тя спокойно да работи през 2025 година и да извърши всички необходими дейности в рамките на годината. Това, което обаче ни притесни от публичните изяви на директора на компанията д-р Григоров, е твърдението, че в бюджетната прогноза за периода 2026-2028 година също не са предвидени пари за Националната детска болница”, добави още тя.
