
Повече от сто подводни животински вида обитават потънал преди над две хилядолетия кораб в Средиземно море, сочат данни от проучване на екип от италиански учени, цитирано от изданието "Фронтиърс ин марин сайънс".
Изследователите откриват най-малко 114 вида животни, които съжителстват в общност върху останки от картагенска галера, потопена при морска битка през 241 г. пр.н.е. край Егадските острови, северозападно от бреговете на Сицилия. За първи път учени изследват морския живот в толкова древна находка.
Смята се, че картагенският кораб е потопен от плавателни съдове на Римската република през март 241 г. пр.н.е., слагайки край на Първата пуническа война.
Кораб на германска хуманитарна организация спаси почти 100 мигранти в Средиземно море
Старинният плавателен съд е не само безценна археологическа находка, но и уникален индикатор за процесите, чрез които морските животни успяват да колонизират празни места и постепенно да формират стабилни и разнообразни общности.
"Изследваме за първи път колонизация от морски организми на останки на повече от 2000 години", обяснява д-р Сандра Ричи, старши изследовател в Централния институт за реставрации в Рим.
Находката е открита през 2017 г. на около 90 метра дълбочина от морски археолози и водолази. Тя представлява кухо парче бронз, гравирано с още неразчетен надпис. Дължината й е около 90 см и тежи около 170 килограма. Тъй като е куха, е успяла да приюти организми и седименти както отвътре, така и отвън.
През 2019 г. е почистена и реставрирана от италиански учени, след което започва и подробно изследване на всички открити видове морски животни, а също така на вкаменените биологични материали и утайки.
Ричи и колегите забелязват в останките 114 вида безгръбначни, като сред тях има 33 разновиности на коремоноги, 25 на миди, 33 - многочетинести червеи и 23 вида ектопрокти.
"Главните "строители" в тази общност са организми като многочетинестите червеи, ектопроктите и няколко от видовете миди. Те се закрепват директно към повърхността на останките от кораба", обяснява д-р Едоардо Казоли от римския университет "Сапиенца", който е част от изследователския екип.
Според учените част от другите видове действат като свързващи звена: техните колонии образуват мостове между варовиковите структури, създадени от строителите. След това са т.нар. обитателите, които се движат свободно между кухините в надстройката.
Специалистите обаче признават, че засега не могат с точност да установят реда, в който морските организми са колонизирали древните останки.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук