Повече от 20 зърнопроизводители от Пазарджишко се присъединяват към започналите от днес тридневни протести на бранша, съобщи председателят на Регионалния съюз към Националната асоциация на зърнопроизводителите Александър Миндачкин. Земеделци от цялата страна блокират движението по Дунав мост с едно искане - да се спре безмитния внос на селстостопанска продукция от Украйна, при положение, че голяма част от българската залежава по складовете и не е реализирана.

Повод за недоволството е европейски регламент, който позволява стоката от Украйна да се внася в страни от ЕС без мита, въпреки че не е член на съюза. Мярката в подкрепа на пострадалата от войната страна обаче е тежък удар по българското земеделие, обяснява Миндачкин. Това е довело до срив в цените. Пшеницата и царевицата в момента се търгуват по 40 стотинки за килограм, докато миналата година са били над 65 стотинки. Слънчогледът се продава за по 65 стотинки на килограм, а през 2022-ра цената му е била около 1,40 лева. Освен това пазарът е залят от огромни количества зърнени продукти, което прави почти невъзможна реализацията на произведените в България. От проблема са силно засегнати Румъния, Полша и други страни. Идеята е била да се осигури транспортен коридор, но в крайна сметка те се оказват крайни пазари, обясни Миндачкин.

Той и колегите му се сблъскват в работата си и с още много проблеми. Например - в пъти по-ниски субсидии от земеделците в други страни от ЕС, където обаче безмитният внос от Украйна няма да се отрази. След сухата и беснежна зима не се знае каква реколта може да се очаква тази година. Но дори да е добра, ако няма пазар, всичко се обезсмисля.