Около една трета от хората с увреждания, които от 1-ви септември използват лична помощ по новия механизъм, разполагат с асистентска грижа по 7 или 8 часа на ден, за 21 дни в месеца. Това показва справка на Агенцията за социално подпомагане, подготвена за Дарик радио. От данните става ясно, че към края на октомври личен асистент по новия закон използват малко над 11 300 души, като най-много от тях, над 3700 са с месечен брой часове между 152 и 168, което означава между 7 и 8 часа на ден, разпределени в стандартните работни дни от месеца.

Асистентът може да помага и през почивните дни, стига да се уговори със съответния човек, и при спазване на законовите изисквания за почивка, обясниха от социалното министерство. Ведомството предлага и промени в механизма, които ще дават право на хората с увреждания сами да избират заместник на своя асистент за дните, в които той е в отпуск или болничен, както и да посочват по-малък брой часове грижа, когато техният асистент работи на друг трудов договор. 

Между лев и два повече подпомагане за половин милион българи догодина

Механизмът на личната помощ, който действа от 1-ви септември, дава право на личен асистент на хората с 90 и повече процента намалена работоспособност и право на чужда помощ, както и на децата с 50 и повече процента на уврежданията и чужда помощ и на децата с 90 и повече процента увреждания. Желаещите да ползват услугата кандидатстват за изготвяне на индивидуална оценка на потребностите, а след като бъде направена такава, социалните служби издават направление за ползване на лична помощ с определен месечен брой часове.

По този ред Снежана Кежева от Плевен, която е напълно неподвижна, но със запазен интелект, получила 154 часа месечно от максимално възможните 168 часа. Това означава по 7 часа на ден в работните дни или по по-малко часове, ако асистентът идва и през почивните дни. Ето как са разпределени часовете на Снежана.

"Сутрин в 8:00 , някъде около 2 часа - оправяне, тоалети, всичко, което се прави, на обяд някъде около 12:30-13:00 приготвяме храната, понякога вкъщи, понякога в тях. Вечерта идва някъде към 19:00-19:30, когато се къпя. Това е, когато има нещо друго, например сега ми предстои посещение при кардиолог жената ме придружава, което е около 2-3 часа. Това е обличане, събличане, отиване връщане - тези 7 часа са абсолютно едно нищо."  - обясни Снежана.

Ползвателите на лична помощ по новия механизъм се отказват от досегашната си добавка за чужда помощ, която получаваха от НОИ, и която от юли тази година е в размер на 100 лева. Много от хората с увреждания се обявиха против това отнемане на пари от разполагаемия им доход, а от социалното министерство обясниха, че тези средства се пренасочват към заплатата на техния асистент.

"Добавката не се отнема или тя по никакъв начин не се редуцира, просто тя се използва по предназначение за заплащане на подкрепа, която човека реално получава.", каза Любомира Аршинкова от отдел "Интеграция на хората с увреждания".

Асистентите на хората с увреждания по новия механизъм работят на трудов договор със съответните здравни и социални осигуровки, както и с добавка за стаж и опит. Заплатата им до края на тази година се изчислява на базата на часовата ставка на минималната заплата - 3 лева и 37 стотинки, умножена по месечния брой часове грижа.

Дейностите, които те извършват за човека с увреждания, както и работното им време в работни дни, вече ще се разписват в план-график, предвиждат нормативни промени. Предлага се още човекът сам да избира заместник на своя асистент, когато той отсъства, както и да може да посочи, че иска по-малък брой часове, ако неговият асистент работи на друг трудов договор.

Още за новия механизъм, по който хората с увреждания получават грижа от асистент, очаквайте тази вечер в Денят на Дарик.