Повече от десет хиляди души, местни и посетители, са напуснали гръцкия остров Санторини през последните дни. Хората се опасяват не само от непрекъснатите земетресения с магнитуд между 4 и 5 по Рихтер, но и от възможността вулканът, който се намира на острова, да изригне. Друг страх е да не станат празните домове жертва на мародерства. Улиците са празни, магазините и таверните – затворени. Тишината е нетипична за Санторини, който е най-посещаваният остров в Европа със средно 4 милиона туристи за сезон.
Guardian пише, че хората напуснали острова са използвали всякакъв вид транспорт – от частни самолети и яхти, до рибарски лодки. Най-голямо е струпването пред фериботите. Експертите по природни бедствия си задават въпроса дали сеизмичната активност е предвестник на много по-мощно земетресение, което може да предизвика цунами. Със засилването на трусовете се увеличават и свличанията на скални маси. Изпратените на острова аварийни и спасителни екипи описват звукови вълни, които се равняват на почти постоянен тътен.
Вулканът на Санторини е изригнал за последен път през 1950 г. и според експертите наближава времето, когато той отново ще „изпусне парата“. Втори подводен вулкан - на пет мили североизточно от Санторини, който също е активен - е предизвикал допълнителна тревога, тъй като е бил по-близо до епицентъра на земетресенията.
Катимерини припомня, че земетресението с магнитуд 7,7 на 9 юли 1956 г. е последвано 13 минути по-късно от земетресение с магнитуд 7,2. Заедно те предизвикват цунами с максимална височина 30 метра, при което загиват 53 души. Първото земетресение е най-силният трус през 20-и век в Гърция, която е свикнала със силни земетресения. Местните жители казват, че въпреки всичко времето на земетресенията е било щастливо, и се чудят какво щеше да се случи, ако трусовете бяха станали през лятото, в разгара на туристическия сезон.
Снимки: Гети