В препълненото дворно пространство на Балабановата къща бе дадено началото на Националните есенни изложби Пловдив 2024 – „Приземяване“. Това е 1-то голямо събитие в Есенния салон на изкуствата в Пловдив. Националните есенни изложби са ключово събитие в Културния календар на града, организирано от общината. Домакини са Общински институт „Старинен Пловдив“ и Градска художествена галерия, а куратор за 12-та поредна година е проф. д-р Галина Лардева.

Есенните изложби бяха открити от заместник-кмета по култура, археология и туризъм на община Пловдив - Пламен Панов, в присъствието на авторите – участници и многобройна публика от творци, граждани, медии и почитатели на съвременното изкуство.

„Щастлив съм да бъда част от магията на Националните есенни изложби. Един уникален формат без аналог в България. Няма друга платформа, която по такъв уникален начин едновременно да представя най-добрите съвременни творци и същевременно да дава път на младите. Бих искал с огромно уважение и признателност да припомня и за хората, създали тази забележителна традиция.  За началото през 1967 г, когато се е състояла първата изложба на Георги Божилов – Слона, в двора на Начо Културата. От тогава и до днес, в сърцето на Стария град, „Есенните изложби“ се превърнаха в културен феномен, който гради история“, каза в приветствието си Пламен Панов.

Кураторската концепция и авторите бяха представени от проф. д-р Галина Лардева. За есенните изложби говори и изкуствоведът доц. Борис Данаилов.

„Тази година Националните есенни изложби е под мотото „Приземяване“, защото в последните години, всички ние преживяваме толкова сериозни катаклизми – етични, морални, преминаваме през различни изпитания… И си мисля, че е време да погледнем надолу под краката си, да се върнем към нещата, които ни дават устойчивост, които ни радват и осмислят живота ни. Приземяването отправя „апел за завръщане, за припомняне на една изоставена в миналото нормалност“, каза проф. Галина Лардева.

Тя представи всеки един от деветте автори, които участват с девет самостоятелни изложби в експозиционните пространства на емблематичните Балабанова къща, къща „Хиндлиян“ и постоянната експозиция „Мексиканско изкуство“. Изложбите включват произведения в различни области на изящното изкуство – живопис, графика, скулптура, рисунка, пластика, акварел, художествено стъкло, фотография.

Проф. Лардева не пропусна да благодари и на чудесните джаз музиканти, които създадоха музикалния фон на откриването - Мишел Нахабедян (саксофон), Мирослав Турийски (пиано), Николай Бобчев (контрабас). Изпълненията им включваха както класически джаз стандарти, така и авторски теми.

До 30 септември, в Балабановата къща са представени Петринел Гочев (рисунка и пластика,  дълбока зала), Цочо Бояджиев (фотография, сводеста зала), Станимир Генов (живопис, първи етаж), Гергана Табакова (живопис, двор). Къща „Хиндлиян“ е пространство за творбите на Лилияна Александрова (акварел и рисунки, веранда), Камен Цветков (скулптура, двор) и Гита Маркова (художествено стъкло, мааза). В залите на Постоянната експозиция „Мексиканско изкуство“ към Градска художествена галерия – Пловдив са експонирани графиките на Горан Тричковски, в двора могат да бъдат видени скулптурите на Снежана Симеонова.