В периода от 13 до 18 май 2024 г., Регионална библиотека „Христо Ботев“ – Враца организира Дни на отворените врати, които ще се проведат в рамките на осемнадесета Национална библиотечна седмица, инициирана от Българската библиотечно-информационна асоциация, в партньорство с Фондация „Глобални библиотеки – България“. Темата тази година е „Библиотеките - по нужни от всякога”.
За първи път, през май, градът ни се включва и в Национална кампания „Зелено четене“, за да организира съвместно с Регионална библиотека литературна среща с автор и съботен тур на книгодарите. Инициативата се провежда за четвърта поредна година под мотото „Книгите сами ни намират“ и ще се състои в периода 6 – 26 май 2024 г. в избрани градове от цялата страна. Кампанията има за цел да популяризира четенето на обществени места и сред природата, както и четенето на съвременна българска литература. Инициативата е дарителска, в нея български издателства и любими български автори лично даряват свои книги, които читателите откриват на емблематични места в града.
13 - 18 май - Дни на отворените врати
Посещения в библиотеката с цел запознаване с нейните справочно-информационни възможности. Заявете участие предварително на e-mail: [email protected] или на място в Регионална библиотека - Враца, ул. Петропавловска № 43.
14 май, 10:30 ч., Тийн зала, Регионална библиотека - Враца
„Изпрати ни картичка“ – обявяване на инициатива, посветена на 70 години от създаването на Регионална библиотека „Христо Ботев“ – Враца.
През 2024 г. Регионална библиотека „Христо Ботев“ отбелязва своята 70-годишнина и кани да празнуваме заедно. В периода от 14 май до 1 септември, всеки може да изпрати пощенска картичка с послание към екипа на библиотеката или да я донесе в библиотеката на адрес: ул. „Петропавловска“ № 43. Картичките ще бъдат подредени в изложба, а 70 участници ще спечелят специална читателска карта, създадена по случай 70-годишнината.
15 май, 10:30 часа - НЧ „Н. Й. Вапцаров” - Криводол
Представяне на сборник „Трапеза и традиции“
Сборникът „Трапеза и традиции – храни и напитки от Северозападна България“ съдържа материали от Осемнадесетата регионална краеведска конференция „Миналото на родния край – послание към бъдещето“, проведена през октомври 2021 г. и представя разработките на историци, етнографи, езиковеди, научни работници, агрономи, учители и ученици, краеведи и читалищни дейци. Тридесет и пет статии разкриват хранителния код на Северозапада – история, култура и традиции. Събира и над 500 рецепти от края.
16 май, 15:30 часа, Регионална библиотека - Враца
Връчване на годишни библиотечни награди - област Враца
Регионална библиотека „Христо Ботев” и Териториална секция - Враца към Българската библиотечно-информационна асоциация ще връчат седмите регионални годишни награди. Отличията се присъждат по повод 11 май – професионалния празник на библиотечните и информационни специалисти, за постижения през последните две години. Конкурсът се провежда в три категории: „Най-добра библиотека в област Враца 2024 г.”; „Най-добър библиотекар в област Враца 2024 г.”; „Подкрепа за библиотеките 2024 г.”.
16 май, 17:30 ч., Обща читалня, Регионална библиотека - Враца
Среща с българската писателка Теодора Димова
Теодора Димова е сред най-известните и четени български писатели. Авторка е на 9 пиеси, играни в страната и чужбина. Написала е романите „Емине”, „Майките”, „Адриана”, „Марма, Мариам” и „Влакът за Емаус”. През 2007 г. „Майките” спечели Голямата награда за източноевропейска литература на Bank Austria и KulturKontakt. Книгата има 11 издания у нас и е публикувана на 9 езика, между които немски, френски, руски, полски, унгарски, словенски и др. „Адриана” е преведена във Франция и Чехия, по романа е направен и филмът „Аз съм ти”. През 2010 г. „Марма, Мариам” спечели Националната награда Хр. Г. Данов за българска художествена литература. През 2019 Теодора Димова стана носител на наградата „Хр. Г. Данов” за цялостен принос в българската книжнина. През 2019 излезе романът ѝ „Поразените”, който на следващата година се превърна в Роман на годината на НДФ „13 века България”, спечели наградата за проза „Перото” и „Цветето на Хеликон” за най-продавана книга. През 2023 е публикуван романът „Не ви познавам”, своеобразно продължение на „Поразените”. Есеистичните й текстове са събрани в книгите „Четири вида любов”, „Ороци” и „Зове овцете си по име”, „Молитва за Украйна”. Носител е на Голямата награда за литература на СУ „Климент Охридски” за 2022, както и Вазовата награда за литература за цялостен принос през 2023.
18 май, 10:30 ч.
Тур на книгодарите в Национална кампания „Зелено четене“, Враца - централна градска част
Творбите в новото издание на „Зелено четене“ ще се намират на знакови места в парковете във Враца. След откриване на книгодарите новите им притежатели трябва да публикуват във Фейсбук групата на кампанията снимка на книгата, като отбелязват #книгодар. След като я прочетат да я подарят, за да може пътят на добротворчеството да продължи. Книгите се отличават със специален книгоразделител на кампанията.
18 май, 11:00 ч., Детски от отдел, Регионална библиотека – Враца
Съботна работилница за емоции за родители с детски психолог Надежда Евгениева на тема: „Поставяне на граница и родителски стилове за възпитание“.
Работилниците са насочени към родителите на деца от 0 до 7 години, както и бъдещи майки и татковци. Надежда Евгениева ще даде полезни насоки и идеи, които могат да се включат в родителския арсенал от подходи и ще отговори на всички въпроси.
Посетителите в периода 13 – 18 май ще получат едногодишен абонамент за всички отдели и ресурси на библиотеката.
Още по темата
- „Как да избираме книги за децата в дигиталната ера и как книгите влияят на детското развитие”- среща в библиотеката с детски психолог
- Регионална библиотека Враца отваря пета работилница за емоции за родители в събота с детския психолог Надежда Евгениева
- Анна Маринова представя „Цветен прашец за събиране” в библиотеката във Враца
- Регионална библиотека Враца се включи в днешния книготур на Национална кампания "Зелено четене"