Подобяване на процеса по диагностика и лечение на пациентите с онкологични заболявания е нужно у нас. Около това мнение се обединиха експерти на пресконференция, на която от Съвместната онкологична национална мрежа обявиха създаването на Национален хъб в България на Европейската мисия за борба с рака. В страната до момента няма реални активности за изпълнение на Националния план за борба с рака и то година след приемането му, каза председателят на Съвместната онкологична национална мрежа доц. Димитър Калев.
Със създаването на такъв национален хъб може да се подпомогне постигането на целите на Европейския антираков план в България и да се подобри грижата за онкоболните пациенти. Какви трудности стоят пред България, за да бъдат постигнати и у нас високите цели на Европейския антираков план и за какви проблеми може да се погрижи Националният хъб за борба с рака, обясни доц. Калев.
"България е може би единствената европейска страна, която няма раков регистър, единствената страна, която няма скринингови програми. Която няма ръководства, основани на научни доказателства, върху които да бъдат построени т.нар. стандартни оперативни процедури за диагностични и терапевтични решения в онкологичните здравни заведения. България е единствената страна, в която няма разписани критерии за ефективност на диагностичните и терапевтични процедури, няма и органи, които да следят и да контролират тази ефективност. "
Липсват стандарти и разписани методики, за да се практикува качествена онкологична грижа и у нас, добави д-р Ася Консулова. И обясни с какво ще помогне присъединяването ни към тази мрежа от европейски хъбове.
"Като тези различни хъбове на различните държави общуват помежду си, може да подобри качеството на тази грижа в България. Първата стъпка е създаване на ракови центрове, които отговарят на около 300 критерия, които са с подкритерии, които специално трябва да бъдат проследени, организирани. Трябва да има маршрут на пациента, който е създаден. Такъв начин на мислене и такава организация в България все още няма. Има отделни инициативи за подобряване на качество в различни центрове, но това не е начин на мислене в българската онкология."
Инициативата за Български национален хъб е ръководена от Съвместната онкологична национална мрежа и Центъра по европейски здравни политики. Те са членове на Европейската мрежа на националните хъбове за борба с рака от 18 юни и ще работят за попълване на дефицитите в българската онкология.
Още по темата
- Заради чумата забраниха търговията с дребен добитък в Пазарджишко
- Д-р Иван Тонев: Все повече пациенти живеят по-дълго с рак на белия дроб
- Кампания срещу домашното насилие започва в Пазарджик
- „Северозападно държавно предприятие“ Враца осигури дръвчета за националната кампания „Бъди смел, бъди добър!“