С последните си гръмки изказвания и скандални заявки за териториални придобивки на САЩ, новоизбраният президент на страната Доналд Тръмп бързо напомни на света за агресивната си реторика – точно навреме преди инаугурацията му на 20 януари. За онези, които са забравили за дръзкия му изказ през последните години, твърдения, че ще „купи Гренландия“ и ще направи Канада „51-вия щат“, звучат направо налудничаво.

Но Тръмп си е Тръмп, както казват мнозина анализатори. Въпросът е дали тези амбиции да се гледат като шега или като реален план за действие. Непредвидим както винаги, републиканецът провокира вълна от остри реакции, не само от страна на европейските си партньори, но и на Русия. Заявката, че дори може да използва военна сила, за да получи контрол върху Гренландия (автономна територия под контрола на Дания), изуми Копенхаген, който е партньор на Вашингтон в НАТО. Кремъл пък заяви, че следи ситуацията отблизо, защото Русия има национални стратегически интереси в Арктика.

Милиардерът не отхвърли военна намеса и в Панама във връзка с претенциите си към Панамския канал, защото сегашната ситуация там била "заплаха за националната сигурност" от Китай. Тръмп твърди, че американските кораби плащат огромни такси за използването на канала. Властите в Панама вече му отговориха, че таксите се начисляват спрямо броя плавателни съдове и товара. 

Според приближени до Тръмп, цитирани от Ройтерс, целта му е чрез териториално разширение на САЩ да остави следа в историята. Въпреки че  републиканецът за кратко спомена възможността да придобие Гренландия по време на първия си мандат, последните му коментари подчертават, че желанието му е дълбоко вкоренена амбиция, а не мимолетно хрумване, твърдят още запознати.

Един от източниците заяви пред Ройтерс, че бившият строителен предприемач едва ли би използвал военна сила, за да получи контрол над най-големия остров в света. Все пак Тръмп има сериозни намерения да използва други средства - като например да окаже дипломатически или икономически натиск върху Дания, се посочва още в информацията от вътрешните кръгове до президента.

В миналото САЩ са се опитвали да придобият Гренландия от Дания. През 1946 г. Дания тихомълком отхвърли тайно предложение на администрацията на президента Хари Труман да я придобие за 100 млн. долара. И докато мечтите за Канада на Тръмп изглеждат по-скоро като сюрреалистични, то тези за Гренландия не са чак толкова имагинерни.