Държавата влиза като особен управител в петролните рафинерии, решиха депутатите на първо четене. Предложението на Демократична България предвижда държавата да има право да назначава свой представител, ако рафинерията е нарушила правилата на ЕС и ООН или има вероятност да спре производството си. Законопроекта получи подкрепата на всички политически сили с изключение на Възраждане.
"На първо четене беше одобрено предложението на Демократична България за назначаване на особен търговски управител, който е представител на държавата, в петролните рафинерии. Той може да се назначава за до 12 месеца в случай, че предприятието нарушава разпоредби на Европейския съюз и ОНН или заплашва, че ще спре производството си", обясни Надежда Йорданова
„Лукойл“ е превел авансов данък в размер на 90 милиона лева
Драгомир Стойнев от БСП коментира, че така представен законопроектът ражда интерпретации и страхове. От левицата обаче подкрепиха възможността държавата да се намесва при нужда при управлението на такива стратегически предприятия.
„Трябва ли да чакаме да се случи сериозен проблем и тогава да търсим решение. Умният човек в спокойна ситуация взима мерки, няма нужда, когато ни спрат газа и когато се случи нещо неприятно ние да предприемаме мерки“, коментира и Мартин Димитров от ДБ. „Целта на този законопроект е да направи България по-сигурно място, правейки страната ни подготвена. Този закон касае енергетиката ни, той не е писан само за една компания. Темата с национализацията е измислена от хората, които нямат други аргументи да кажат защо не трябва да се предприеме такова решение. Постъпете сериозно и отговорно, за да може да бъдем подготвени. Между първо и второ четене ще има промени в закона, но нека той да бъде приет сега“, заяви още Мартин Димитров.
„Този институт на особения управител съществува отдавна в българското законодателство. Такива текстове има в законите за енергетиката, тоест когато дадено енергийно дружество не си върши работата държавата е упълномощена да назначи такъв особен управител“. Това заяви Делян Добрев от ГЕРБ. „По този начин не могат да ни заплашват, че ще затворят рафинерията. Тези заплахи от няколко месеца ги чуваме и всички вие го знаете. Добре е такива мерки да бъдат предприети от нашата страна, за да може да не се превърнат тези заплахи в реалност“, коментира още Добрев. „Нека на второ четене да направим нужните промени и той да влезе в сила. Досега не съм виждал даден закон да бъде перфектен още на първо четене. Да, ние също имаме забележки към този закон, но това е част от работата ни. Законопроектите се одобряват като идея първоначално и после на второ в детайл“, добави още депутатът от ГЕРБ.
ПП: Видя се кой остави Лукойл години наред да не плаща данъци в България
„Всъщност няма нужда да се връщаме до 1945г., можем само да се върнем 20-ина години назад. Сега обаче става въпрос за едно разграбване на частни предприятия след вкарване на особен управител, както е записано. Такъв тип законопроекти ще влошат дълготрайно икономическата и политическата ситуация в България. Това е писано за конкретна фирма и за конкретен управител, аз предлагам да не се приеме този закон“, това заяви Димо Дренчев от Възраждане.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм