Депутатите премахнаха възможността чужденци да получават българско гражданство срещу направени инвестиции. Промените в Закона за българското гражданство, свързани със „златните паспорти”, бяха приети на първо четене. Два законопроекта на ДПС, обхващащи същия казус, не бяха приети.
Според вносителите от Министерски съвет, в годините назад са открити редица нарушения и липса на реални инвестиции в българската икономика, тъй като чрез тях не се откриват нови работни места. Въпреки това остава възможността потенциални инвеститори да получават разрешение за постоянно пребиваване у нас.
Йорданова: Искаме да премахнем продажбата на българско гражданство
По време на дискусиите в пленарна зала правосъдният министър Надежда Йорданова съобщи, че Административната прокуратура и ДАНС проверяват 48 случая на издадени „златни паспорти“ чрез инвестиции за периода 2015-2021 г. , Тя уточни, че до момента са установени 6 нарушения, като ДАНС ще направи допълнително 19 проверки.
Преде депутатите министърът на правосъдието Надежда Йорданова заяви, че внесеният от Министерски съвет законопроект е изключително важен от обществена гледна точка и от гледна точка на доверието на партньори в ЕС и САЩ.
"Големия проблем, който ние предлагаме да решим, се състои в това да премахнем възможността хора, които нямат трайна връзка с България, по бърза процедура да станат български граждани и граждани на ЕС", коментира Йорданова.
Евродепутатите призовават за забрана на "златните паспорти" и за правила на ЕС за "златните визи"
Йорданова отбеляза, че от ГЕРБ са се опитали да решат въпроса, но с любезното съдействие на ДПС това не се е случило.
Изказване на народният представител от ДПС Йордан Цонев, с което поиска да припомни хронологията за тези с късата памет като министъра на правосъдието. Цонев обясни, че още на 29 ноември 2012 г. в преходните и заключителни разпоредби е приет въпросния способ „ златни паспорти” чрез инвестиции, срещу което от ДПС са били против.
"Последва вето на президента Плевнелиев. ПГ на ДПС гласува "за" ветото, въпреки това ветото е отхвърлено с гласовете на ПГ на ГЕРБ и "синята коалиция", заяви Цонев.
Прокуратурата започва проверка по сигнал за "златните паспорти"
Атанас Славов от „Демократична България – Обединение” заяви, че инвестициите в България ще дойдат, когато има върховенство на правото и много ниски нива на корупцията, а не с подобни стимули като „златния паспорт”.
"По отношение на законопроектите на колегите от ДПС, аз разбирам тази активност като опит за изчистване на потъмнелия публичен имидж на Движението вследствие на санкциите по закона "Магнитски", посочи Славов.
Хамид Хамид от ДПС отговори на Славов:
"Не ви съветвам да влизате в загриженост за имиджа на ДПС, то си личи по броя на нашите народни представители".
Председателят на ДПС Мустафа Карадайъ също взе думата:
"През 2012 г. не е имало санкции по "Магнитски", но ДПС е имало същата пизиция, каквато и днес", заяви той.
Петър Куленски от „Продължаваме промяната" обяви, че ще подкрепят законопроекта на Министерски съвет.
Законопроектът беше приет с пълно единодушие на първо четене.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук